Sprawdzone zabawki, które budzą kreatywność
Sama genetyka nie ma tutaj takiego dużego znaczenia, jakbyśmy mogli podejrzewać. Jej wpływ na naszą kreatywność wynosi zaledwie 20%. Prawdziwym fundamentem dla rozwoju tej umiejętności są otoczenie i wychowanie. Dzięki temu rodzice mają istotny wpływ na kształtowanie kreatywności swoich pociech. Podstawą jest tutaj wykorzystanie odpowiednich narzędzi, które stanowią zabawki kreatywne oraz przeprowadzenie całego procesu w taki sposób, aby był naturalny i nieobciążający dla malucha.
Nauka kreatywności od pierwszych lat życia
Kreatywność to wielowymiarowy proces umysłowy, który działa w oparciu o kilka mechanizmów, takich jak selekcja istotnych informacji, indukcja, dedukcja, kojarzenie faktów czy posługiwanie się metaforami i samodzielne tworzenie koncepcji. Może wydawać się to zaskakujące, ale taki sposób myślenia jest dla dzieci całkiem naturalny i jeśli nie pozwolimy, to zostanie taki na zawsze. Niestety tradycyjna edukacja bazuje na schematyzacji procesów myślowych, co w efekcie ogranicza kreatywność. Rodzice mogą jednak zadbać o to, aby ich dziecko zachowało i rozwijało umiejętność kreatywnego myślenia.
Inspiracja i zagadka dla malucha
Dziecko uczy się świata od pierwszych miesięcy życia. Robi to, bazując na wszystkich swoich zmysłach. Początkowo jest on dla niego jedną wielką zagadką, która nie budzi lęku, tak jak to bywa z dorosłymi. Pobudza natomiast chęć odkrycia i zrozumienia. Nie bez powodu kolorowe grzechotki i zabawki o różnych fakturach, które wydają dźwięki, cieszą się zainteresowaniem każdego bobasa – jest to zagadka, której tajemnicę pragną zgłębić. Warto zatem wyposażyć malucha w zabawki kreatywne dla niemowlaków, które będą wywoływać jego zaciekawienie i stymulować procesy myślowe.
Sześciomiesięczny szkrab może już rozwijać swoją kreatywność przy pomocy interaktywnych zabawek w formie edukacyjnego stolika malucha Fisher Price czy chodzików wyposażonych w szereg pobudzających myślenie funkcji. Kiedy dziecko osiągnie roczek, jest jeszcze bardziej ruchliwe i gotowe do nowych wyzwań. Chce dalej poznawać świat kolorów i kształtów. Tutaj świetnie sprawdzają się zabawki, takie jak Sorter TamTam Smily play, który uczy malucha dopasowywać do siebie kształty. To jest też czas na pierwsze klocki konstrukcyjne dla dzieci – np. Marshall & Chickoletta Jonix Jr. Paw Patrol.
Zabawki kreatywne dla większych dzieci
Im starsze dziecko, tym więcej możliwości na ich kreatywny rozwój. Każda forma rozrywki, która stymuluje do samodzielnego myślenia, buduje kreatywność. Podstawą są tutaj wszelkiego rodzaju masy plastyczne, które pozwalają kształtować wyobraźnię i realizować twórcze projekty dziecka. Może to być tradycyjna ciastolina (Pak Pak Doh) lub mokry piasek (Aqua Sand). Rodzaj materiału nie jest tak ważny, jak możliwość nieskrępowanej żadnymi ograniczeniami zabawy w kreację. Warte uwagi są również wycinanki i kolorowanki. I w końcu bardziej skomplikowane zestawy klocków konstrukcyjnych, które należą do jednych z najbardziej kreatywnych zabawek, ożywiających wyobraźnię i uczących konstruktywnego myślenia, które przynosi namacalne i trwałe efekty.
Klocki konstrukcyjne dla dzieci – od jakiego wieku?
Pierwsze klocki konstrukcyjne można sprawić już 12 – miesięcznemu maluchowi. Trzeba jednak wybrać takie, które będą dla niego bezpieczne i łatwe. Nie można podarować dziecku klocków zbyt małych ani zbyt trudnych do ułożenia. Małe mogą zostać połknięte, a zbyt trudne spowodować frustrację i zniechęcić dziecko do tej formy zabawy. Na każdym zestawie klocków jest dokładnie zaznaczony wiek dziecka, dla którego dedykowane są klocki. Wraz z rosnącym wiekiem zestawy mają coraz więcej elementów i są bardziej skomplikowane. Przykłady klocków Cobi dla różnych grup wiekowych:
- Zatoka Przygód – klocki konstrukcyjne dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia.
- Samochód Ratunkowy Marshalla – zestaw również powyżej 12 miesięcy życia.
- Zestaw Creative Power (650 Klocków Mix) – powyżej 5 lat.
- Zatoka skarbów – klocki dla dzieci powyżej 6 roku życia.
- Model klockowy M18 Hellcat – dla dzieci powyżej 8 roku życia.
- Model USS Constitution – powyżej 9 lat.
Jak jeszcze rozwijać kreatywność u dzieci?
W stymulacji złożonych procesów myślowych sprawdzają się również zabawki kreatywne z zakresu mody i stylizacji, takie jak Sew Cool – kreatywne szycie, Manicure Studio czy Laboratorium Perfum. Wspaniałą rozrywką będą też Zabawy z 3D i zestawy do malowania Deluxe.
Nie można zapomnieć jednak o tym, że rozwój kreatywności u dzieci, to także umożliwienie im dokonywania wyborów oraz stworzenie przestrzeni do swobodnego wyrażania myśli i zadawania pytań, dlatego zadbajmy o to, aby ta przestrzeń istniała w życiu naszej pociechy.
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej