T-34/85, czołg średni

20.12.2016
2 minuty czytania
T-34/85, czołg średni

Po raz pierwszy pokazał swoją prawdziwą wartość zimą 1941/42 roku. W trudnych polowych warunkach górował nad niemieckimi czołgami zdolnością do sprawnego poruszania się po grząskim błocie i śniegu. Ze względu na grubość pancerza, początkowo był dla Niemców praktycznie nie do zatrzymania i zmusił ich do przyśpieszenia prac nad legendarnymi modelami czołgów PzKpfw V „Panther” oraz PzKpfw VI „Tiger”. T-34 – czołg, który odegrał niezwykle ważną rolę w dziejach II wojny światowej.

T-34/85, czołg średni - zdjęcie w treści artykułu

Niemcy nazywali T-34/85 Myszką Miki, a to za sprawą dwóch włazów na wieży, które po otwarciu przypominały okrągłe uszy tego bohatera kreskówek. Zmiany w budowie modelu T-34/85 względem modelu T-34/76 sprawiały, że początkowo jego produkcja była aż o 30% bardziej kosztowna. Czołg posiadał klasyczny układ konstrukcyjny, pięcioosobową załogę chronił kadłub zbudowany z pochyłych walcowanych płyt pancernych, zaś wieżę spawano z elementów odlewanych.

Domyślnie czołgi średnie T-34 miały przede wszystkim stanowić wsparcie dla oddziałów piechoty, szybko jednak sprawdziły się również w zwalczaniu broni pancernej przeciwnika. Z perspektywy czasu szacuje się, iż nastawienie na masową produkcję wszystkich modeli T-34, wraz ze stopniowym upraszczaniem i ulepszaniem ich konstrukcji, było jednym z kluczy do zwycięstwa ZSRR w starciu z armią niemiecką.

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej