Uczmy dzieci jak dbać o zdrowie
Takie czynności jak mycie rąk i zębów oraz kąpiel są doskonale znane dzieciom. Niekoniecznie lubiane, ale pod przymusem przestrzegane. Wiele maluchów uważa to za przykry obowiązek i nie do końca zdaje sobie sprawę, dlaczego to jest takie istotne. Z ich punktu widzenia jest to niekoniecznie przyjemna czynność, którą trzeba zrobić, chociaż większego sensu w niej nie widzą.
Tłumaczenie o bakteriach niekoniecznie do nich trafia. Chyba że zrobimy to w odpowiedni sposób, który zobrazuje maluchowi, czym są bakterie i jakie są konsekwencje ich nadmiaru. Pomocne w tym będą współczesne zabawki nawiązujące swoją tematyką do zarazków.
Zabawki, które zachęcą dziecko do higieny
Prostym sposobem na wytłumaczenie maluchowi czym są bakterie i dlaczego trzeba na nie uważać, a tym samym myć ręce i dbać o higienę, są zabawki nawiązujące do tego typu tematyki. Mogą to być Glutowe śmieciaki z serii Trash Pack lub maskotki w formie mikrobów. Sprawdzi się również zestaw Totalnie Odlotowa nauka, który wyjaśnia, jak rozprzestrzeniają się zarazki. Warto zorganizować całą prezentację i na podstawie przykładów wyjaśnić dziecku, jak mikroby atakują organizm człowieka, co powoduje, że jest on słaby i podatny na choroby.
Przedstawienie codziennej higieny, jako elementu ochrony przed zobrazowanymi bakteriami, nabierze zupełnie nowego wymiaru. Maluch z pewnością zacznie chętniej poddawać się codziennej higienie i będzie to robić dokładniej. Trzeba jednak uważać, aby za bardzo nie przestraszyć swojej pociechy i przedstawić całą sytuację w zrównoważony sposób.
Zabawki edukacyjne o tematyce zdrowotnej
Współcześnie wiele zabawek nawiązuje swoją tematyką do zdrowia i ludzkiej fizjologii. Dzięki temu można dziecku w prosty sposób wytłumaczyć funkcjonowanie ludzkiego organizmu, wskazując, na co trzeba uważać i jak należy dbać o zdrowie. Doskonałym przykładem takich zabawek są zestawy edukacyjne:
- Zestaw Doktor – Doctor Set
- Sekcja Oka
- Ręka Zombie
- Bijące Serce
- Quiz Ciało Człowieka
- Puzzle Części Ciała Nauka i Zabawa
Korzystając z takiego wsparcia można w przyjemny dla malucha sposób zapoznać go z budową ciała człowieka oraz wszystkimi istotnymi zjawiskami, jakie zachodzą w jego obrębie. Temat ten nie powinien być tabu, zwłaszcza w czasach, w których konieczny jest szczególny nacisk na dbanie o zdrowie naszych pociech.
Dlaczego warto edukować dzieci w zakresie zdrowia?
Ucząc dzieci o tym, że w dużym stopniu to one kształtują swoje zdrowie i samopoczucie, budujemy w nich odpowiedzialność za samych siebie. Pokazując im, jak dbać o zdrowie skutecznie, wpajamy im niezwykle ważne zasady, które będą odbijać się pozytywnie na ich dalszym życiu. Dziecko nauczone higieny, będzie pamiętać o niej zawsze, bo wejdzie mu to w nawyk.
Podstawowa znajomość anatomii człowieka oraz zagrożeń wynikających z braku ruchu czy nieodpowiedniej postawy, również może wpłynąć pozytywnie na kondycję i zdrowie naszej pociechy. Warto zatem zachęcać dziecko do aktywności i ćwiczeń oraz do szczególnej uważności w kwestii zachowania prawidłowej postawy ciała.
Inne zachęty dla dzieci do higieny
Codzienną higienę można dla dziecka uatrakcyjnić. Wystarczy skorzystać z szeregu rozwiązań, które są proste i niedrogie w zastosowaniu. W przypadku mycia zębów dobrą metodą są grające i błyskające kolorowymi światełkami szczoteczki dla dzieci, wyposażone w minutnik, który odmierza optymalny czas szczotkowania. Mycie zębów w ten sposób staje się dla malucha o wiele bardziej atrakcyjne i nie wymaga dodatkowej zachęty. Kąpiele również można zamienić w zabawę, zaopatrując dziecko w szereg zabawkowych akcesoriów do kąpieli, które zwykłą czynność, zamienią w udaną rozrywkę.
Zdrowe odżywianie i wartość ruchu dla zdrowia
Dbałość o zdrowie to proces wielowymiarowy, w którym nie sposób nie wspomnieć o odpowiednim odżywianiu. W czasach, które można określić jako eldorado słodyczy i przekąsek dla dzieci, jest to szczególnie ważne. Większość z tych produktów niestety nie jest zbyt zdrowa. Duża zawartość cukrów i innych nie do końca zdrowych substancji w tego typu pożywieniu powoduje u dzieci otyłość, próchnicę, a także nadpobudliwość.
Należy zatem uświadamiać dzieci, z czym się wiąże zbytnie łasuchowanie oraz uczyć je spożywania zdrowych przekąsek, takich jak suszone jabłka, nasiona słonecznika lub dyni czy ekologiczne chipsy z buraka albo marchewki. Zdrowe smakołyki w miejscu tradycyjnych słodyczy to krok do świadomego żywienia i budowania w dziecku zdrowych nawyków żywieniowych.
To samo tyczy się ruchu – zwłaszcza w przypadku starszych dzieci, które coraz częściej przekładają nad sportem i aktywnością fizyczną rozrywkę w postaci gry na konsoli czy komputerze lub oglądania seriali na platformach internetowych. Otyłość i brak kondycji, wady postawy i coraz wcześniejsze problemy z układem ruchowym nie biorą się z niczego. Obowiązkiem rodziców jest przeciwdziałać tym schorzeniom i zachęcać dzieci do dbania o swoje zdrowie, czyli do aktywności fizycznej, racjonalnego odżywania i oczywiście odpowiedniej higieny.
-
Kalendarz premier na wrzesień '24
10 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: Czołg Cromwell Mk. IV – mobilność i siła ognia
Cromwell Mk. IV, znany także jako Cruiser Tank Mk VIII, był jednym z najważniejszych brytyjskich czołgów średnich, używanych podczas II wojny światowej. Wprowadzony do służby w 1943 roku, szybko stał się kluczowym elementem brytyjskich i sojuszniczych sił zbrojnych na różnych frontach, a zwłaszcza w Europie.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na sierpień '24
13 minut czytaniaWięcej