Uczmy dzieci jak dbać o zdrowie
Takie czynności jak mycie rąk i zębów oraz kąpiel są doskonale znane dzieciom. Niekoniecznie lubiane, ale pod przymusem przestrzegane. Wiele maluchów uważa to za przykry obowiązek i nie do końca zdaje sobie sprawę, dlaczego to jest takie istotne. Z ich punktu widzenia jest to niekoniecznie przyjemna czynność, którą trzeba zrobić, chociaż większego sensu w niej nie widzą.
Tłumaczenie o bakteriach niekoniecznie do nich trafia. Chyba że zrobimy to w odpowiedni sposób, który zobrazuje maluchowi, czym są bakterie i jakie są konsekwencje ich nadmiaru. Pomocne w tym będą współczesne zabawki nawiązujące swoją tematyką do zarazków.
Zabawki, które zachęcą dziecko do higieny
Prostym sposobem na wytłumaczenie maluchowi czym są bakterie i dlaczego trzeba na nie uważać, a tym samym myć ręce i dbać o higienę, są zabawki nawiązujące do tego typu tematyki. Mogą to być Glutowe śmieciaki z serii Trash Pack lub maskotki w formie mikrobów. Sprawdzi się również zestaw Totalnie Odlotowa nauka, który wyjaśnia, jak rozprzestrzeniają się zarazki. Warto zorganizować całą prezentację i na podstawie przykładów wyjaśnić dziecku, jak mikroby atakują organizm człowieka, co powoduje, że jest on słaby i podatny na choroby.
Przedstawienie codziennej higieny, jako elementu ochrony przed zobrazowanymi bakteriami, nabierze zupełnie nowego wymiaru. Maluch z pewnością zacznie chętniej poddawać się codziennej higienie i będzie to robić dokładniej. Trzeba jednak uważać, aby za bardzo nie przestraszyć swojej pociechy i przedstawić całą sytuację w zrównoważony sposób.
Zabawki edukacyjne o tematyce zdrowotnej
Współcześnie wiele zabawek nawiązuje swoją tematyką do zdrowia i ludzkiej fizjologii. Dzięki temu można dziecku w prosty sposób wytłumaczyć funkcjonowanie ludzkiego organizmu, wskazując, na co trzeba uważać i jak należy dbać o zdrowie. Doskonałym przykładem takich zabawek są zestawy edukacyjne:
- Zestaw Doktor – Doctor Set
- Sekcja Oka
- Ręka Zombie
- Bijące Serce
- Quiz Ciało Człowieka
- Puzzle Części Ciała Nauka i Zabawa
Korzystając z takiego wsparcia można w przyjemny dla malucha sposób zapoznać go z budową ciała człowieka oraz wszystkimi istotnymi zjawiskami, jakie zachodzą w jego obrębie. Temat ten nie powinien być tabu, zwłaszcza w czasach, w których konieczny jest szczególny nacisk na dbanie o zdrowie naszych pociech.
Dlaczego warto edukować dzieci w zakresie zdrowia?
Ucząc dzieci o tym, że w dużym stopniu to one kształtują swoje zdrowie i samopoczucie, budujemy w nich odpowiedzialność za samych siebie. Pokazując im, jak dbać o zdrowie skutecznie, wpajamy im niezwykle ważne zasady, które będą odbijać się pozytywnie na ich dalszym życiu. Dziecko nauczone higieny, będzie pamiętać o niej zawsze, bo wejdzie mu to w nawyk.
Podstawowa znajomość anatomii człowieka oraz zagrożeń wynikających z braku ruchu czy nieodpowiedniej postawy, również może wpłynąć pozytywnie na kondycję i zdrowie naszej pociechy. Warto zatem zachęcać dziecko do aktywności i ćwiczeń oraz do szczególnej uważności w kwestii zachowania prawidłowej postawy ciała.
Inne zachęty dla dzieci do higieny
Codzienną higienę można dla dziecka uatrakcyjnić. Wystarczy skorzystać z szeregu rozwiązań, które są proste i niedrogie w zastosowaniu. W przypadku mycia zębów dobrą metodą są grające i błyskające kolorowymi światełkami szczoteczki dla dzieci, wyposażone w minutnik, który odmierza optymalny czas szczotkowania. Mycie zębów w ten sposób staje się dla malucha o wiele bardziej atrakcyjne i nie wymaga dodatkowej zachęty. Kąpiele również można zamienić w zabawę, zaopatrując dziecko w szereg zabawkowych akcesoriów do kąpieli, które zwykłą czynność, zamienią w udaną rozrywkę.
Zdrowe odżywianie i wartość ruchu dla zdrowia
Dbałość o zdrowie to proces wielowymiarowy, w którym nie sposób nie wspomnieć o odpowiednim odżywianiu. W czasach, które można określić jako eldorado słodyczy i przekąsek dla dzieci, jest to szczególnie ważne. Większość z tych produktów niestety nie jest zbyt zdrowa. Duża zawartość cukrów i innych nie do końca zdrowych substancji w tego typu pożywieniu powoduje u dzieci otyłość, próchnicę, a także nadpobudliwość.
Należy zatem uświadamiać dzieci, z czym się wiąże zbytnie łasuchowanie oraz uczyć je spożywania zdrowych przekąsek, takich jak suszone jabłka, nasiona słonecznika lub dyni czy ekologiczne chipsy z buraka albo marchewki. Zdrowe smakołyki w miejscu tradycyjnych słodyczy to krok do świadomego żywienia i budowania w dziecku zdrowych nawyków żywieniowych.
To samo tyczy się ruchu – zwłaszcza w przypadku starszych dzieci, które coraz częściej przekładają nad sportem i aktywnością fizyczną rozrywkę w postaci gry na konsoli czy komputerze lub oglądania seriali na platformach internetowych. Otyłość i brak kondycji, wady postawy i coraz wcześniejsze problemy z układem ruchowym nie biorą się z niczego. Obowiązkiem rodziców jest przeciwdziałać tym schorzeniom i zachęcać dzieci do dbania o swoje zdrowie, czyli do aktywności fizycznej, racjonalnego odżywania i oczywiście odpowiedniej higieny.
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej