Wpływ nowych technologii na rozwój dziecka

14.02.2019
4 minuty czytania
Wpływ nowych technologii na rozwój dziecka

Nowoczesne technologie stały się częścią naszej codzienności. Komputery, smartfony i tablety obecne są w każdym domu. Są to urządzenia jak najbardziej przydatne, bez których nie można dzisiaj funkcjonować. Czy jednak powinniśmy pozwalać naszym dzieciom posługiwać się nimi już od najmłodszych lat?

Zdania specjalistów są jasne w tym zakresie. Im później nasze pociechy zaczną używać nowoczesnych urządzeń, takich jak smartfony, tablety czy komputery, tym lepiej. Dlaczego tak się dzieje i co może spowodować zbyt wczesne wprowadzenia malucha w świat urządzeń elektronicznych?

Nie wszystko złoto, co się świeci!

Błyskawiczny dostęp do informacji, możliwość oglądania bajek i filmów, a także ciekawe aplikacje, które mogą być dla maluszka zajmujące i interesujące – takie możliwości dają nowoczesne tablety czy smartfony. Nikt nie odmawia zatem urządzeniom elektronicznym ich funkcjonalności. Okazuje się jednak, że w przypadku dzieci – szczególnie tych najmniejszych – ta funkcjonalność bywa zgubna. Badania naukowców wykazały, że używanie tego typu urządzeń przez maluszki do 2 roku życia może spowodować m.in.:

  • zaburzenia procesu rozwoju mowy,
  • problemy z rozwojem ruchowym,
  • kłopoty z myśleniem przestrzennym,
  • bezsenność.

Innymi negatywnymi efektami zbyt wczesnego i częstego korzystania z tabletów, smartfonów, telefonów czy nawet telewizorów jest stosunkowo szybkie uzależnienie się dzieci od tego typu rozrywki. A to z kolei może przełożyć się na brak ruchu oraz otyłość i nerwowość malucha.

Jak zatem skutecznie stymulować rozwój dziecka?

Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepszą stymulacją rozwoju dziecka są zabawki kreatywne, które dziecko może bezpośrednio dotykać. Każda nauka najlepiej przebiega wtedy, gdy w jej trakcie zaangażowanych jest więcej zmysłów – i szczególne znaczenie ma tutaj zmysł czucia. Naukowcy twierdzą nawet, że najlepiej uczymy się przy pomocy dłoni. Zmysł dotyku aktywuje dodatkowe ośrodki w mózgu, co wpływa na lepsze zapamiętywanie. Nie bez powodu najskuteczniejszymi sposobami przyjemnej stymulacji maluszka są:

  • klocki konstrukcyjne,
  • puzzle,
  • wszelkiego rodzaju plasteliny, ciastoliny i modeliny,
  • oraz inne tego typu zabawki kreatywne.

Nauka pisania i liczenia za pomocą zabawek, które pozwalają dziecku przy użyciu dotyku poznać budowę literek i liczb oraz nauka liczenia poprzez przekładanie fizycznych elementów jest o wiele efektywniejsza niż nauka za pomocą tabletu, czy komputera. Dzięki połączeniu czynności ruchowej i koncentracji o wiele szybciej i łatwiej przyswajane są nowe informacje.

Technologie nie uciekną – postawmy na zabawki kreatywne!

Kiedy cały rozwój przenosi się do rzeczywistości wirtualnej, możliwość wykorzystania dotyku do nauki zostaje utracona. A to wpływa na obniżenie stymulacji malucha, co może się objawiać jako problemy z nauką nowych rzeczy, a także kłopotów z koncentracją. Warto zatem, aby rodzice zdawali sobie sprawę z tego, że nowoczesne technologie niekoniecznie wspierają rozwój ich dzieci. Przynajmniej nie w taki sposób, w jaki mogłoby się wydawać.

Dlatego do rozwoju, przynajmniej w pierwszych dwóch latach życia dziecka, lepiej jest korzystać z rozwiązań obejmujących bardziej tradycyjne zabawki kreatywne, które będą oddziaływały na kilka zmysłów maluszka i pozwolą na jego stymulację intelektualną i ruchową. Tablety i smartfony nie uciekną, jednak szkody, jakie mogą wyrządzić, jeśli zbyt wcześnie zostaną wprowadzone, będą się ciągły za dzieckiem przez lata.

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej