Wybieramy puzzle dla dziewczynki – dowiedz się, jak dopasować układankę do jej wieku i potrzeb rozwojowych
Pierwsze puzzle służyły jako pomoc do nauki geografii. Z czasem zaczęliśmy traktować układanie ich głównie jako zabawę. Ale taka zabawa wciąż przynosi dzieciom mnóstwo korzyści. Puzzle to nie tylko przyjemność, to również doskonała forma gimnastyki mózgu dla dzieci w różnym wieku, a nawet dla dorosłych. Dziś opowiadamy o tym, jak zabawa puzzlami wspiera rozwój dzieci. Podpowiadamy również, jakie puzzle wybrać dla dziewczynki.
Jak puzzle dla dziewczynki wspierają jej rozwój?
Zabawa puzzlami ma wiele zalet. Odnoszą się one oczywiście nie tylko do dziewczynek, ale do wszystkich dzieci, które spędzają czas na takiej zabawie. Układanie puzzli wpływa bardzo pozytywnie na rozwój dziecięcej motoryki – przede wszystkim tzw. motoryki małej, która związana jest z pracą dłoni. W trakcie zabawy puzzlami dzieci doskonalą chwyt i jego precyzję, rozwijają zdolności manualne.
Druga istotna sprawa to rozwój percepcji i myślenia. Zabawa puzzlami wymaga spostrzegawczości, kojarzenia i łączenia faktów, logicznego myślenia, zapamiętywania. Wszystkie te umiejętności dziecko może ćwiczyć i rozwijać w zupełnie naturalny i bardzo przyjazny sposób podczas zabawy, układając ulubione obrazy z mniejszych elementów. Jest to również zabawa, która uczy koncentracji i cierpliwości. Ponadto psychologowie wykazali związek pomiędzy układaniem puzzli a nauką czytania – dzieci, które to robią, szybciej uczą się czytać; bywa również, że unikają dzięki temu dysleksji.
Pierwsze puzzle dla dziewczynki
Kiedy jest czas na wprowadzenie dzieci w świat puzzli i pierwsze zabawy nimi? Tu nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każde dziecko ma indywidualne tempo rozwoju i potrzeby rozwojowe. Ale, opierając się na ogólnej obserwacji maluchów, można stwierdzić, że pierwsze puzzle będą odpowiednie już dla rocznego dziecka. Oczywiście wielkością i liczbą elementów muszą być dostosowane do jego umiejętności – na początku będą to zestawy składające się z zaledwie kilku elementów (nawet tak niewielu jak 2, 3 czy 4).
Jak dostosować puzzle dla dziewczynki do jej wieku?
Wybierając układankę trzeba pamiętać, by nie była ona zbyt trudna, ani za łatwa. I w pierwszym, i w drugim przypadku dziecko może zniechęcić się do zabawy. Za trudna układanka może spowodować niepotrzebną frustrację, natomiast ta zbyt prosta – szybkie znudzenie zabawą. Zazwyczaj dobrym wyborem jest kierowanie się zaleceniami producenta – informacja o minimalnym wymaganym wieku dziecka zamieszczona jest na opakowaniu produktu. Ale pamiętać trzeba, że są to tylko ogólne założenia i dopiero na podstawie zachowania dziecka możemy stwierdzić, czy taki stopień trudności mu odpowiada.
Zestawy puzzli dla dziewczynki – na które warto zwrócić uwagę?
Wybierając zestaw puzzli dla dziewczynki, oczywiście trzeba je dostosować do jej wieku. Drugim etapem wyboru jest odpowiednia tematyka zestawu. Tutaj najlepiej kierować się jej indywidualnymi zainteresowaniami. Możemy również zdać się na te zastawy, które są najpopularniejsze i najchętniej kupowane. Co polecamy?
Dobrym pomysłem będą puzzle nawiązujące do znanych seriali i bajek dla dzieci, których odbiorcami są w szczególności dziewczynki. Dla młodszych dziewczynek dobrym wyborem będą zestawy puzzli ze scenami z pięknej kreskówki „Frozen” czyli „Kraina lodu”. Dla trzylatek polecamy 24-elementową maksi układankę W świetle gwiazd Frozen, a dla dziewczynek powyżej piątego roku życia 100-elementowe puzzle Na ratunek Annie (Frozen) lub zestawy mini puzzli Kraina Lodu.
Starsze dziewczynki na pewno chętnie sięgną po układanki, które przestawiają bohaterki znanych Disney'owskich seriali „Soy Luna” lub „Violetta”. Do tego pierwszego serialu nawiązuje zestaw składający się z 200 elementów Jazda na wrotkach. A do drugiego zestaw 60-elementowy Violetta z bohaterami serialu.;
W naszej ofercie znaleźć można również puzzle z bohaterkami innych dziewczęcych bajek – np. „Jej wysokość Zosia” lub najbardziej znanych księżniczek Disney'a.
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej