WZT-3 z klocków Cobi!
WZT-3
Model przedstawia wóz zabezpieczenia technicznego (WZT-3) będący na wyposażeniu pododdziałów logistycznych Wojska Polskiego. WZT-3 jest wspólnym dziełem WITPiS w Sulejówku, OBRUM w Gliwicach oraz ZM „Bumar-Łabędy”. W roku 1986 zbudowano dwa prototypowe egzemplarze. Seryjną produkcję WZT-3 rozpoczęto w roku 1988. WZT-3 zbudowano na podwoziu radzieckiego czołgu T-72 z silnikiem o mocy 780 KM wprowadzanego, począwszy od roku 1981, jako podstawowy wóz bojowy do dywizji pancernych Wojska Polskiego. Eksploatacja czołgów T-72 wymagała opracowania nowego WZT, charakteryzującego się lepszymi parametrami technicznymi od WZT-2, który był skonstruowany na podwoziu czołgu T-55, który zapewniałby, w warunkach polowych obsługę techniczną czołgów T-72. W drugiej połowie lat 90-tych opracowano nowszą wersję WZT-3 na podwoziu czołgu PT-91 z silnikiem o mocy 850 KM, zapewniającym 42 tonowej maszynie, prędkość maksymalną 60 km/h po drodze oraz 35-45 km/h w terenie.
Załogę WZT-3 stanowią 4 osoby, pojazd wyposażono w dźwig hydrauliczny o udźwigu 15 ton, lemiesz, dwie wyciągarki mechaniczne o mocy 280 KN i 20 KN. Dzięki opancerzonemu przedziałowi transportowemu, WZT-3 może być wykorzystany do ewakuacji rannych żołnierzy z pola walki. Uzbrojenie pojazdu stanowią WKM NSW kalibru 12,7 mm oraz 12 wyrzutni granatów dymnych. Poza Wojskiem Polskim, WZT-3 użytkują armie Kuwejtu oraz Indii.
Model WZT-3 wykonałem na podstawie planów zamieszczonych w „Miesięczniku Modelarz Nr 1/2010”, od podstaw z klocków firmy COBI oraz 6 klocków innej firmy, których użyłem do wykonania podstawy dźwigu hydraulicznego. Ekrany przeciwko pociskom kumulacyjnym, chroniące układ jezdny, pomalowałem na czarno Humbrolem MATT 33. Dla uzyskania efektu kolorystycznego stali, gąsienice pomalowałem farbą pactra A30 FS 34087, a siatki nad żaluzjami silnikowymi przetarłem grafitem ołówkowym.
Zdjęcia i tekst publikujemy za zgodą Pana Dariusza Jamioła.
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej