Zabawki dla 2-latka - czego potrzebuje Twój maluch?
Zabawa jest naturalnym i bardzo ważnym elementem rozwoju dziecka. Każdy etap jego życia składa się z nowych doświadczeń, które budują i wspierają naukę kluczowych umiejętności. Bardzo ważną rolę w poznawaniu świata i siebie pełnią zabawki. Jakie potrzeby ma 2-latek i które z zabawek dostarczą mu najwięcej przyjemności i okazji do rozwoju?
Co potrafi i czego uczy się 2-latek?
Na początku warto zaznaczyć, że każde z dziecko ma własną dynamikę rozwoju. O ile jedne zaczynają dość szybko stawiać pierwsze kroki, mówić czy ząbkować, to inne potrzebują na to nieco więcej czasu. Gotowość do wykonywania konkretnych czynności przychodzi w różnych momentach – nie należy jej nienaturalnie przyspieszać i traktować rozwoju umiejętności 2-latka w kategoriach powinności. Ale warto też pamiętać, że właściwie dobrane zabawki stymulują rozwój dziecka w określonych obszarach i oczywiście dostarczają mnóstwa pozytywnych wrażeń podczas zabawy. Co zatem już potrafi 2-latek i jakie umiejętności warto wspierać?
Dzieci w tym wieku dość swobodnie poruszają się, samodzielnie wstają, siadają, biegają. Uczą się także rozpoznawać i dopasowywać do siebie elementy. Mają już całkiem dobrze rozwinięty chwyt, układają nieskomplikowane konstrukcje. Potrafią także utrzymać łyżkę czy pisak, zaczynają pierwsze przygody z rysowaniem prostych elementów. W wieku 2 lat zaczyna także coraz bardziej intensywnie rozwijać się zdolność mówienia i łączenia słów w proste zdania.
Zabawki dla 2-latka, które rozwijają motorykę
Doskonałym wyborem dla 2-latka są zabawki umożliwiające poruszanie się na różne sposoby. Będą to jeździki, rowerki, chodziki. Mogą one posiadać dodatkowe funkcje, zachęcające do ruchu i zabawy. Dobrą propozycją jest tutaj chodzik z piłeczkami – świetne wsparcie w rozwoju funkcji motorycznych. Kolorowy chodzik wyposażony jest w piłeczki, które można z niego wystrzelić, a później włożyć na właściwe miejsce. Po wykonaniu tej czynności, zaczyna wygrywać melodie i świecić światełkami – to bardzo zachęcające dla dziecka do wchodzenia w interakcje. Poza rozwojem motoryki dziecko ćwiczy także zdolności manualne – chwytanie i precyzję ruchów.
Zabawki dla 2-latka stymulujące ruchy manualne
Układanie, chwytanie, dopasowywanie, przenoszenie z miejsca na miejsce – te z pozoru niewielkie czynności mają dla 2-latka ogromne znaczenie. Pozwalają mu na wykonywanie coraz większej liczby czynności i coraz większą samodzielność na co dzień. Zazwyczaj ćwiczenia manualne idą w parze z rozwijaniem innych, bardzo ważnych umiejętności, takich jak logiczne myślenie, spostrzegawczość, łączenie faktów, rozpoznawanie kształtów czy kolorów. Które z zabawek dobrze sprawdzą się w tym przypadku?
Pierwsza intuicja to klocki o odpowiednio dużych i zapewniających bezpieczną zabawę elementach. Warty polecenia jest tu Pow Patroller – Psi Patrol czyli pojazd nawiązujący do popularnej, lubianej przez dzieci kreskówki, który składa się z 36 klocków. Innym dobrym pomysłem jest Traktor Safari – Dumel Discovery. To pojazd z przyczepą wypełniony egzotycznymi zwierzętami. Właściwe umiejscowienie figurki zwierzęcia jest sygnalizowane przez dźwięki. Traktorek posiada także guziki, które można naciskać, by usłyszeć określone melodie. Warto też zwrócić uwagę na piękne pluszaki, również te interaktywne. Morskie, miękkie zwierzaki z serii Ocean Hugzzz po przytuleniu uruchamiają latarnię morską, która znajduje się w zestawie. Latarnia zaczyna grać kołysanki i wyświetlać gwiazdki.
Zabawki dla 2-latka wspierające kreatywność
Rozwój kreatywności pozwala dzieciom na swobodne wyrażanie siebie i własnych emocji. A to niezwykle ważne w ich procesie rozwojowym. Najprostsze narzędzia, z których korzystają 2-latki to oczywiście kredki, pisaki i kolorowanki. Ale kreatywność realizuje się nie tylko przez sztuki plastyczne. Tu warto postawić na różnorodność i wprowadzić na przykład proste instrumenty muzyczne lub zabawki, które same wygrywają melodie. Może to być chociażby ksylofon lub keyboard nawiązujące do bajki Psi Patrol.
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej