Zabawki rozwijające sprawność manualną
Sprawność manualna należy do umiejętności, które dziecko nabywa z czasem. Niestety, nie jest ona wrodzona i maluch musi wszystkiego nauczyć się od podstaw. Na szczęście cały proces rozwoju zdolności motorycznych, a tym samym manualnych, przychodzi dzieciom niemalże w naturalny sposób. Dobrze jest jednak zadbać o to, aby maluszek miał jak najwięcej możliwości, do ćwiczenia swojej zręczności.
Motoryka duża i mała
Sprawność manualna dotyczy motoryki małej, czyli umiejętności zręcznego wykorzystywania dłoni i palców. Jej odpowiedni rozwój zależny jest jednak od motoryki dużej. I dlatego na niej najpierw powinni skupić się rodzice. Motoryka duża to sprawność fizyczna całego ciała i bez uprzedniego opanowania jej przez malucha, trudno oczekiwać swobodnego rozwoju umiejętności sprawnego posługiwania się dłońmi.
Kiedy dziecko potrafi już bez problemu utrzymać równowagę i porusza się całkiem swobodnie. Wtedy możemy przejść do ćwiczeń motoryki małej. Pomocne będą tutaj gry zręcznościowe i zabawki kreatywne. Wybór jest olbrzymi. Dzięki temu bez problemu dopasujemy zabawkę do zainteresowań każdego malucha!
Gry zręcznościowe dla dzieci
Wybierając gry zręcznościowe dla dzieci, koniecznie kierujmy się umiejętnościami malucha. Gra nie może być zbyt trudna lub zbyt łatwa. Trudna zniechęci malucha, a łatwa znudzi. Ciekawym rozwiązaniem są gry rodzinne, które będą stanowić dodatkową atrakcję i przy okazji ćwiczenia sprawności manualnej, dostarczą również mnóstwo śmiechu i zabawy. Ciekawymi grami tego typu są:
- Pan Wiaderko – zabawa polega na szybkim złapaniu wystrzeliwanych przez wiaderko piłeczek. Dziecko ćwiczy tutaj zarówno motorykę małą, jak i dużą.
- Szalona pułapka – zabawa pozwala ćwiczyć refleks. W pułapce znajdują się kartoniki w kształcie kawałków sera, które trzeba delikatnie wyciągnąć, tak, aby pułapka się nie zatrzasnęła.
- Pająk Gubinoga – pająk gubi nogi, gracze muszą je szybko przymocować, co nie jest łatwe, bo pająk cały czas się rusza i ciągle gubi nogi. Jest to doskonałe ćwiczenie refleksu i precyzji.
Innymi grami zręcznościowymi, które są nam doskonale znane z własnego dzieciństwa, to nieśmiertelne:
- Pikarzyki – mini piłkarzyki to świetna gra, która dostarcza wspaniałych emocji, a przy tym jest idealnym treningiem zręczności i koordynacji ruchowo-wzrokowej.
- Kapsle Football – kolejna wspaniała gra dla miłośników piłki nożnej, która pozwala ćwiczyć celność i siłę palców. Kto wbije najwięcej goli w bramkę przeciwnika, ten wygrywa!
- Kostka Rubika – a to gra dla starszych maluchów. Nie tylko ćwiczy palce, ale także umysł. Przy okazji uczy, czym jest cierpliwość i wytrwałość.
Oprócz gier zręcznościowych, w rozwoju manualnych zdolności niezastąpione są zabawki kreatywne. Ich rola w kształtowaniu motoryki małej jest olbrzymia. Jak to wygląda w praktyce?
Sprawność manualna i zabawki kreatywne
Najlepszym sposobem rozwoju dziecięcych umiejętności jest zabawa. Zabawki kreatywne odgrywają tutaj szczególną rolę. Nie tylko zwiększają zakres manualnej sprawności, ale także pobudzają do działania inne zmysły, jak wzrok czy zapach. Wiele z nich to zabawki nie tylko manipulacyjne, ale także zabawki sensoryczne.
Do jednych z najbardziej lubianych zabaw kreatywnych, które są doskonałym treningiem dla dziecięcych dłoni, należą masy plastyczne, takie jak plastelina, ciastolina, mokry piasek (Aqua Sand) itp. Ugniatanie i formowanie kształtów to dla maluchów prawdziwa frajda. Dziecko nawet nie jest świadome, jak olbrzymią pracę wykonują jego paluszki i rączki, które szlifują nowe umiejętności.
A to dopiero początek, bo zabawek kreatywnych jest teraz naprawdę dużo. Co najważniejsze, bogaty wybór pozwala dostosować ich rodzaj, do zainteresowań maluszka. Do wyboru mamy m.in.:
- Magiczne baloniki Oonies – zestawy baloników o różnej wielkości i kolorach pozwalają tworzyć niesamowite figurki. Baloniki trzeba najpierw napompować, co jest świetnym ćwiczeniem siły nadgarstków i przedramion, potrzebnej do rozwoju motoryki małej.
- Klocki konstrukcyjne – to jedne z najpopularniejszych zabawek, które skutecznie rozwijają sprawność manualną dzieci. A to nie jedyne ich zalety. Odpowiednimi klockami mogą bawić się już kilkunastomiesięczne maluchy.
- Beados magiczne koraliki – to zestawy złożone ze specjalnego urządzenia i koralików. Pozwalają one maluchom układać różnego rodzaju kształty i wzory. Doskonale ćwiczą precyzję ruchów. Zestawy koralików i figurek do tworzenia biżuterii to idealne zabawki dla małych miłośników bransoletek i naszyjników. Koraliki i figurki trzeba nawlekać, co jest doskonałym ćwiczeniem dla dziecięcych paluszków.
- Qixels kostki piksele – te zabawki kreatywne pozwalają na układanie różnego rodzaju figurek i przedmiotów z kostek pikseli. Po zmoczeniu wodą dzieło zyskuje trwałość, dzięki czemu można bawić się samodzielnie skonstruowanymi zabawkami. Tutaj również ćwiczymy precyzję ruchów, a przy okazji wyobraźnię.
Rozwój sprawności manualnych za pomocą zabawek kreatywnych i gier zręcznościowych jest dla dziecka przyjemnością. Bawiąc się, nie odczuwa presji i nawet nie wie, że tak naprawdę wykonuje niezwykle ważne ćwiczenia!
-
RP inwestuje w producenta klocków COBI i przejmuje 40% udziałów
RP inwestuje w producenta klocków COBI i przejmuje 40% udziałów. Resource Partners obejmuje udział mniejszościowy COBI, spółki specjalizującej się w produkcji klocków konstrukcyjnych.5 minut czytaniaWięcej
-
Klocki pod choinkę w 2024. Super pomysł na prezent
Święta Bożego Narodzenia to czas, który kojarzy się z radością, wspólnym spędzaniem czasu oraz szukaniem wyjątkowych prezentów. Wśród klasycznych opcji popularnością cieszą się klocki do układania odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Co więcej, ich atrakcyjność z biegiem lat nie maleje, a wręcz przeciwnie rośnie. Nie zdziwi więc nikogo fakt, że nasza oferta stale się powiększa, dostarczając kolejne wyjątkowe zestawy klocków konstrukcyjnych oraz zabawek dla najmłodszych.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na grudzień '24
15 minut czytaniaWięcej