Zabawki w czasie koronowirusa – którymi najbezpieczniej bawić się w przedszkolu?

10.03.2021
4 minuty czytania
Zabawki w czasie koronowirusa – którymi najbezpieczniej bawić się w przedszkolu?

Koronawirus postawił na głowie nie tylko świat dorosłych, ale również świat dziecięcy. Nie umknęły mu oczywiście zabawki, z którymi nasze dzieci mają kontakt na co dzień – i w domach, i w przedszkolach. Dbając o bezpieczeństwo naszych pociech, ich rówieśników i nas samych, potrzebujemy minimalizować ryzyko ewentualnych zakażeń, które może wynikać również z korzystania z zabawek. Dziś podpowiadamy, które z nich są najbezpieczniejsze w użytku w grupie rówieśników i jakie środki ostrożności powinniśmy zachować, by wszyscy czuli się bezpiecznie.

Przynoszenie zabawek do przedszkola w czasach koronawirusa

Wiele placówek przedszkolnych ustanowiło zakaz przynoszenia zabawek z zewnątrz. Szczególną uwagę zwracano na to w pierwszej fazie pandemii. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia zaleciło, by zabawki nienadające się do dezynfekcji, zostały z przedszkoli usunięte. Na celowniku od razu znalazły się maskotki, które zabrano z dziecięcych sal zabaw. Pluszaki, jako zabawki najtrudniejsze do zdezynfekowania, stały się w przedszkolach potencjalnie najbardziej niebezpieczne.

Koronawirus a zabawki – które są „najbezpieczniejsze”?

Pośród zabawek dla dzieci najbezpieczniejszymi do używania podczas grupowej zabawy są te, których powierzchnię najłatwiej i najszybciej można poddać czyszczeniu i dezynfekcji. Na to największy wpływ ma oczywiście materiał, z którego zabawka została wykonana. A do takich należą tworzywa sztuczne, drewno, plastik.

Po drugie, im gładsza powierzchnia i mniej skomplikowana pod względem wyglądu zabawka, tym będzie ona bezpieczniejsza. Przyczyna jest prosta – taką zabawkę znacznie łatwiej jest skutecznie zdezynfekować. Oto kilka propozycji takich zabawek dla dzieci w wieku przedszkolnym z oferty Cobi.

Przede wszystkim będą to najróżniejsze klocki. Najlepiej sprawdzą się tutaj zestawy składające się z większych elementów, które zresztą są najodpowiedniejsze dla kilkulatków. Polecić możemy chociażby klocki Super Wings, samochody z kolekcji Youngtimer Collection, Legendarne Auta PRL-u lub wszelkie inne pojazdy nieskładane z klocków. Dobrze sprawdzą się również zabawki interaktywne z odpowiednią powierzchnią, a do takich należą śliczne Chrupaczki, piesek Squeakee, Jednorożec z Little Live Pets. Ponadto będą to także figurki akcji – np. bohaterzy z serialu Psi Patrol, Exogini lub figurki bohaterów – np. Biedronka Miraculous czy Vampirina i jej przyjaciele.

Bezpiecznymi zabawkami są również kredki, długopisy, flamastry. To dobra wiadomość i dla dzieci, i dla nauczycieli przedszkolnych, ponieważ zajęcia plastyczne z użyciem tych przedmiotów odbywają się niezwykle często i są bardzo lubiane. W tej kategorii bardzo dobrze sprawdzi się jedna z ciekawszych zabawek kreatywnych z naszej oferty – Spray Art. Wszystkie wspomniane przybory można w łatwy sposób zdezynfekować. Ale, w tej grupie przedmiotów znajdziemy również takie, których używania nie zalecają eksperci. Są to kredki świecowe, wrażliwe na czynniki chemiczne, a zatem na dezynfekcję. Zamiast nich znacznie lepiej korzystać z kredek ołówkowych.

Jak pozbyć się koronawirusa z zabawek? Czyszczenie i dezynfekcja

Przeprowadzenie dezynfekcji zabawek, jeśli zajdzie taka potrzeba, nie jest trudne. Nieproszonego wirusa można pozbyć się na kilka sposobów. Sposób czyszczenia i dezynfekcji zależy od rodzaju zabawki i materiału, z którego jest wykonana.

Wytyczne dla placówek przedszkolnych, którymi możemy się kierować, mówią, że powinien to być proces dwuetapowy – czyszczenie/mycie, a następnie dezynfekcja. Powierzchnię zabawki (w zależności o rodzaju) można:

  • przemyć ciepłą wodą z dodatkiem mydła,
  • wytrzeć dokładnie wilgotną chusteczką dającą ten sam efekt,
  • wyprać w pralce (głównie maskotki) w temperaturze 71ºC przez 3 minuty lub 65ºC przez 10 minut,
  • umyć w zmywarce do naczyń (zabawki małe, wykonane z twardych surowców) w temperaturze 82ºC.

Po tej czynności należy je zdezynfekować. Użyć można środków dezynfekujących (nietoksycznych, bezpiecznych dla dzieci) zgodnie z zaleceniami producenta.

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej