Zabawki w czasie koronowirusa – którymi najbezpieczniej bawić się w przedszkolu?
Koronawirus postawił na głowie nie tylko świat dorosłych, ale również świat dziecięcy. Nie umknęły mu oczywiście zabawki, z którymi nasze dzieci mają kontakt na co dzień – i w domach, i w przedszkolach. Dbając o bezpieczeństwo naszych pociech, ich rówieśników i nas samych, potrzebujemy minimalizować ryzyko ewentualnych zakażeń, które może wynikać również z korzystania z zabawek. Dziś podpowiadamy, które z nich są najbezpieczniejsze w użytku w grupie rówieśników i jakie środki ostrożności powinniśmy zachować, by wszyscy czuli się bezpiecznie.
Przynoszenie zabawek do przedszkola w czasach koronawirusa
Wiele placówek przedszkolnych ustanowiło zakaz przynoszenia zabawek z zewnątrz. Szczególną uwagę zwracano na to w pierwszej fazie pandemii. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia zaleciło, by zabawki nienadające się do dezynfekcji, zostały z przedszkoli usunięte. Na celowniku od razu znalazły się maskotki, które zabrano z dziecięcych sal zabaw. Pluszaki, jako zabawki najtrudniejsze do zdezynfekowania, stały się w przedszkolach potencjalnie najbardziej niebezpieczne.
Koronawirus a zabawki – które są „najbezpieczniejsze”?
Pośród zabawek dla dzieci najbezpieczniejszymi do używania podczas grupowej zabawy są te, których powierzchnię najłatwiej i najszybciej można poddać czyszczeniu i dezynfekcji. Na to największy wpływ ma oczywiście materiał, z którego zabawka została wykonana. A do takich należą tworzywa sztuczne, drewno, plastik.
Po drugie, im gładsza powierzchnia i mniej skomplikowana pod względem wyglądu zabawka, tym będzie ona bezpieczniejsza. Przyczyna jest prosta – taką zabawkę znacznie łatwiej jest skutecznie zdezynfekować. Oto kilka propozycji takich zabawek dla dzieci w wieku przedszkolnym z oferty Cobi.
Przede wszystkim będą to najróżniejsze klocki. Najlepiej sprawdzą się tutaj zestawy składające się z większych elementów, które zresztą są najodpowiedniejsze dla kilkulatków. Polecić możemy chociażby klocki Super Wings, samochody z kolekcji Youngtimer Collection, Legendarne Auta PRL-u lub wszelkie inne pojazdy nieskładane z klocków. Dobrze sprawdzą się również zabawki interaktywne z odpowiednią powierzchnią, a do takich należą śliczne Chrupaczki, piesek Squeakee, Jednorożec z Little Live Pets. Ponadto będą to także figurki akcji – np. bohaterzy z serialu Psi Patrol, Exogini lub figurki bohaterów – np. Biedronka Miraculous czy Vampirina i jej przyjaciele.
Bezpiecznymi zabawkami są również kredki, długopisy, flamastry. To dobra wiadomość i dla dzieci, i dla nauczycieli przedszkolnych, ponieważ zajęcia plastyczne z użyciem tych przedmiotów odbywają się niezwykle często i są bardzo lubiane. W tej kategorii bardzo dobrze sprawdzi się jedna z ciekawszych zabawek kreatywnych z naszej oferty – Spray Art. Wszystkie wspomniane przybory można w łatwy sposób zdezynfekować. Ale, w tej grupie przedmiotów znajdziemy również takie, których używania nie zalecają eksperci. Są to kredki świecowe, wrażliwe na czynniki chemiczne, a zatem na dezynfekcję. Zamiast nich znacznie lepiej korzystać z kredek ołówkowych.
Jak pozbyć się koronawirusa z zabawek? Czyszczenie i dezynfekcja
Przeprowadzenie dezynfekcji zabawek, jeśli zajdzie taka potrzeba, nie jest trudne. Nieproszonego wirusa można pozbyć się na kilka sposobów. Sposób czyszczenia i dezynfekcji zależy od rodzaju zabawki i materiału, z którego jest wykonana.
Wytyczne dla placówek przedszkolnych, którymi możemy się kierować, mówią, że powinien to być proces dwuetapowy – czyszczenie/mycie, a następnie dezynfekcja. Powierzchnię zabawki (w zależności o rodzaju) można:
- przemyć ciepłą wodą z dodatkiem mydła,
- wytrzeć dokładnie wilgotną chusteczką dającą ten sam efekt,
- wyprać w pralce (głównie maskotki) w temperaturze 71ºC przez 3 minuty lub 65ºC przez 10 minut,
- umyć w zmywarce do naczyń (zabawki małe, wykonane z twardych surowców) w temperaturze 82ºC.
Po tej czynności należy je zdezynfekować. Użyć można środków dezynfekujących (nietoksycznych, bezpiecznych dla dzieci) zgodnie z zaleceniami producenta.
-
Kalendarz premier na wrzesień '24
10 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: Czołg Cromwell Mk. IV – mobilność i siła ognia
Cromwell Mk. IV, znany także jako Cruiser Tank Mk VIII, był jednym z najważniejszych brytyjskich czołgów średnich, używanych podczas II wojny światowej. Wprowadzony do służby w 1943 roku, szybko stał się kluczowym elementem brytyjskich i sojuszniczych sił zbrojnych na różnych frontach, a zwłaszcza w Europie.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na sierpień '24
13 minut czytaniaWięcej