Zadbaj o miejsce do nauki dla Twojego dziecka
Odpowiednie przygotowanie miejsca do nauki w domu zachęci naszą pociechę do odrabiania lekcji i rozwijania swoich pasji. Nie może jednak być to przestrzeń zorganizowana w sposób przypadkowy. W tej sytuacji znaczenie ma wszystko. Od lokalizacji takiej strefy w pokoju, poprzez meble oraz ich ustawienie, po kolor ścian i oświetlenie.
Nauka jest nieodłączną częścią dziecięcego rozwoju. Składa się na nią zarówno tradycyjna edukacja, jak i rozwijanie pasji. Miejsce, w którym maluch może się wygodnie i spokojnie realizować, powinno sprzyjać koncentracji i inspirować do działania. Co zrobić, aby nauka i kreatywna zabawa była dla dziecka łatwa, i komfortowa?
Meble i wyposażenie
Miejsce do nauki dla dziecka musi znaleźć się w każdym mieszkaniu, nie zależnie od tego, czy maluch ma swój własny pokój, czy nie. Oczywiście łatwiej jest zorganizować taką przestrzeń, jeśli dziecko ma swój prywatny azyl. W ostateczności jednak wystarczy zagospodarować jakiś kącik w domu.
Koniecznie musi znaleźć się tam dostosowane do wzrostu dziecka biurko i krzesło. Najlepiej, aby oba sprzęty posiadały regulację, która pozwoli nam je dostosować, do szybko rosnących pociech. Dzięki temu nie będzie trzeba co rok czy dwa wymieniać ich na nowe, większe. Biurko powinno posiadać szuflady i półki na akcesoria potrzebne do nauki oraz zabawy.
Oprócz tego nie obejdzie się bez szafki na książki i zabawki kreatywne, które powinny znajdować się pod ręką dziecka, czyli w strefie przeznaczonej do nauki i zabaw edukacyjnych.
Oświetlenie i ergonomia
Niezwykle ważne jest odpowiednie umiejscowienie w pomieszczeniu takiego kącika do nauki. Najlepiej, aby znajdował się w pobliżu okna, żeby móc maksymalnie wykorzystywać światło naturalne, które jest najbardziej zdrowe dla oczu. Przy okazji zapewniamy też maluchowi dostęp do świeżego powietrza, które sprzyja nauce.
Fotel i biurko powinny być usytuowane frontem do drzwi, żeby dziecko miało je w zasięgu swojego wzroku. Pozwoli to uniknąć podświadomego spięcia i niepokoju, jaki odczuwa się, siedząc tyłem do wejścia. Równie ważne jest oświetlenie sztuczne. Na biurku musi znajdować się lampka z osłoniętym od góry kloszem, która z jednej strony dokładnie oświetli blat, a z drugiej nie będzie razić dziecka w oczy.
Przy urządzaniu miejsca do nauki dla dziecka trzeba zadbać o ergonomię. Kiedy maluch będzie miał wszystko pod ręką, unikniemy zbędnego rozpraszania, o co u dzieci nie jest trudno. Dlatego wszystkie szafki i komody z potrzebnymi do nauki akcesoriami czy zabawkami kreatywnymi, powinny znajdować się na tyle blisko, że dziecko może sięgnąć po nie z krzesełka.
Kolory też się liczą!
Kolory, na jakie zdecydujemy się w pokoju dziecięcym, również mają znaczenie dla efektywności nauki. Wyciszeniu i koncentracji sprzyjają pastelowe żółcie i kolor pomarańczowy oraz niebieski. Ich wykorzystanie może obejmować zarówno pomalowanie ścian, jak i zakup wyposażenia do pokoju o określonym, pozytywnym dla procesu przyswajania wiedzy kolorze.
Warto łączyć różne barwy. Dzięki temu miejsce do nauki staje się ciekawsze i bardziej inspirujące, co zachęca malucha do rozwoju. Nie zapominajmy o tym, że najważniejsze, aby dzieci czuły się w miejscu do nauki dobrze i swobodnie. Dlatego starsze maluchy powinny wybrać kolor w miarę samodzielnie.
Zabawki kreatywne – jakie wybrać?
W mało którym dziecięcym pokoju nie ma dzisiaj komputera. Dobrze jest jednak zadbać o to, aby znalazły się w nim także zabawki kreatywne, których rola w rozwoju dzieci jest nieoceniona. Naukowcy nie od dzisiaj alarmują, że wszystkie zmysły biorą czynny udział w procesie uczenia. Dotyk także odgrywa tutaj istotną rolę.
Rysowanie w realu za pomocą Spray Art, a nie tylko na monitorze komputera czy tableta, ćwiczy zdolności motoryczne dziecka. Podobnie jak tworzenie bransoletek, dekoracji, figurek czy wisiorków ze sztyftów Cutie Stix, które na dodatek pozwalają na niczym nieskrępowaną ekspresję twórczą maluchów.
Mając na uwadze fakt, że uczenie się nowych rzeczy może być świetną rozrywką. Co pokazują zestawy Odlotowa nauka. Dobrze jest wszystkie edukacyjne gry umieścić w pobliżu kącika do nauki, ale nie w taki sposób, żeby odciągały uwagę malucha od odrabiania lekcji. Świetnym miejscem będzie dla nich zamykana szafka lub szuflada.
Strefa do nauki powinna być na tyle przestronna, że dziecko bez problemów będzie mogło w pełnym komforcie zarówno odrabiać zadania domowe i przygotowywać się do zajęć w szkole, jak i realizować swoje pasje. I niezależnie czy to będą klocki konstrukcyjne, puzzle, modelarstwo czy inne zabawki kreatywne w stylu Sew Cool – kreatywne szycie, maluch musi zmieścić się na biurku, ze wszystkimi akcesoriami i zabawkami.
Cisza i spokój
Coś, o czym zdarza się zapomnieć. W trakcie odrabiania lekcji i nauki trzeba zapewnić dziecku maksymalną ciszę i spokój. Włączony telewizor czy głośna muzyka nie sprzyja skupieniu. Jeśli w domu mamy większą gromadkę, to warto wprowadzić określone godziny na odrabianie lekcji. Tak, aby w danym czasie wszyscy zajęli się swoimi obowiązkami i nie przeszkadzali sobie nawzajem.
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej