Czego uczy dzieci zabawa klockami?

26.03.2017
3 minuty czytania
Czego uczy dzieci zabawa klockami?

Klocki to jedna z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych dziecięcych zabawek. Kochają ją nie tylko dzieci, ale także wielu rodziców chętnie wybiera właśnie tę formę rozrywki dla swoich pociech. Bardzo często nie zastanawiamy się nad tym jaki wpływ ma na rozwój naszego dziecka konkretna zabawka. Tymczasem wiele zabawek rzeczywiście służy rozwojowi pewnych funkcji umysłowych u naszych dzieci. Klocki, choć wydają się zupełnie proste mają niebagatelny wpływ na rozwój maluchów. Oto niektóre umiejętności, które dziecięcy mózg trenuje, gdy nasza pociecha bawi się klockami.

Wyobraźnia przestrzenna

Decydując się na kupno dziecku klocków, możemy być pewni, że rozwinie ono swoją wyobraźnię przestrzenną. Wyobraźnię dziecko ćwiczyć może także rysując lub malując, jednak w przypadku zabawy klockami dochodzi jeszcze dodatkowy element, jakim jest przestrzeń czyli trójwymiarowość. Praca z trzecim wymiarem rozwija inne partie mózgu, pomaga dzieciom rozpoznawać i odwzorowywać kształty w przestrzeni.

Kreatywność

Mało popularnych zabawek tak bardzo przyczynia się do rozwoju dziecięcej kreatywności, jak właśnie klocki. Z klocków tworzyć można nieskończenie wiele konstrukcji. Dziecko może zarówno samo układać budowlę lub pojazd, który sobie wymyśliło, jak i możemy zadawać naszemu maluchowi konkretne zadania konstrukcyjne. Dzieci naprawdę kochają takie wyzwania, a ich kreatywność w takich przypadkach często bywa zaskakująca nawet dla rodziców.

Czego uczy dzieci zabawa klockami? - zdjęcie w treści artykułu

Cobi, Creative Power, 500 Klocków + instrukcje, 5+

Rozpoznawanie kształtów i kolorów

W przypadku młodszych dzieci warto wybierać klocki o różnych kształtach i kolorach. W ten sposób dzieci nauczą się je bardzo szybko rozpoznawać. Wielką frajdę stanowić mogą klocki, które należy dopasować do konkretnych otworów. Na początku może to stanowić dla młodszych dzieci nie lada wyzwanie, ale szybko zauważymy jakie postępy robią nasze maluchy, bo z dnia na dzień będzie im to szło coraz szybciej.

Zdolności manualne

Zabawa klockami wspomaga także zdolności manualne u dzieci. Dziecko, które bawi się klockami lepiej panuje nad swoją umiejętnością chwytania przedmiotów. Młodsze dzieci szczególnie chętnie sięgają po duże klocki. Są one wyjątkowo ciekawe, ponieważ możemy przy ich udziale stworzyć dla dzieci rozwijające gry i zabawy. Warto proponować maluchom zadania, które polegają na ostrożnym ułożeniu klocków jeden na drugim lub podobnych, które wymagają od dzieci nieco skupienia i ostrożności. Bawiąc się z dziećmi w ten sposób sprawimy, że w przyszłości dużo łatwiej będzie im zawiązać sznurówki czy ubrać się.

Czego uczy dzieci zabawa klockami? - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Spin Master, Klocki Ionix Jr. Paw Patrol, 12m+

Najnowsze
  • Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
    Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.
    5 minut czytania
    Więcej
  • Kalendarz premier na listopad '24 Kalendarz premier na listopad '24
    15 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
    Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.
    4 minuty czytania
    Więcej