Dlaczego warto stymulować rozwój dziecka?
Rozwój dziecka zaczyna się już od pierwszych chwil życia. Budzące się zmysły umożliwiają im poznanie otaczającego ich świata. A to jak szybko i sprawnie będzie przebiegać ten proces, zależy od dwóch czynników – genetycznych i środowiskowych. O ile na ten pierwszy czynnik wpływ już wywarliśmy, to z drugim wszystko jest jeszcze przed nami i warto się do tego przyłożyć.
Stymulacja dzieci jest bowiem jednym z najlepszych sposobów do wspierania ich prawidłowego i kompleksowego rozwoju, obejmującego wszystkie 7 zmysłów, gdzie obok 5 doskonale nam znanych, którymi są wzrok, węch, dotyk, słuch i smak, istnieją również zmysły głębokiego czucia oraz równowagi.
Przykładając odpowiednią uwagę do stymulacji sensorycznej dziecka, stwarzamy mu przyjazne środowisko dorastania i poznawania otaczającej go rzeczywistości, a także własnych możliwości. Niezawodnym wsparciem tego procesu są zabawki edukacyjne oraz zabawki kreatywne, które w przyjemny i niezauważalny sposób pobudzają umiejętności dziecka.
Dbaj o rozwój sensomotoryczny swojego maluszka
Rodzice często się zastanawiają nad tym, kiedy można zacząć pomagać maluszkowi w rozwoju. Prawda jest taka, że praktycznie już od pierwszych chwil jego pojawienia się na świecie. Pamiętać należy jednak o tym, aby nie przedobrzyć i nie przestymulować dziecka. Żeby tego uniknąć, przyjmijmy zasadę, aby pobudzać maksymalnie dwa zmysły jednocześnie.
Może to być np. dotyk i wzrok. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się Miś z projektorem, który stymuluje rozwój właśnie tych dwóch zmysłów, a przy okazji pomoże również uśpić opornego maluszka, ponieważ może wydawać uspokajające melodie lub dźwięki natury. Podobną stymulację dla nieco większych dzieci gwarantuje Siostrzyczka Szczeniaczka Uczniaczka.
Mattel, Siostrzyczka Szczeniaczka Uczniaczka, 6M+
W rozwoju sensomotoryki świetnie sprawdzą się również Baloniki Oonies czy Bańki mydlane, które dla małych dzieci stanowią prawdziwą zmysłową przygodę. Przy tym wszystkim ważne jest, aby zabawa upływała w spokojnej i wypełnionej czułością atmosferze. W ten sposób praktycznie niezauważalnie i niejako przy okazji nauczymy dziecko kształtować pozytywne relacje międzyludzkie oparte na miłości i zaufaniu.
Wyobraźnia, kreatywność i wiedza
Starsze dzieci także należy odpowiednio stymulować, jednak trzeba to robić niezwykle delikatnie, by przez przypadek nie zniszczyć kiełkujących dziecięcych zainteresowań. Nasze pociechy to wrażliwe istoty i jeśli będziemy na nie zbytnio naciskać, to mogą zamknąć się w sobie i wycofać z chęci rozwoju. Dlatego też nie wywierajmy na nie presji, a starajmy się je zachęcać do określonych aktywności w atrakcyjny dla nich sposób. W tej roli doskonale odnajdą się zabawki naukowe dopasowane do charakteru dziecka. Przyszły konstruktor będzie zachwycony zestawem Technology Lab 3w1, a żądnego wiedzy małolata na długie godziny zajmą gogle View Master.
Lisciani Giochi, Technology LAB 3w1 - Mały Geniusz, 7+
Wspierając rozwój wyobraźni, kreatywności i wiedzy dobierajmy zabawki interesujące, ale koniecznie dostosowane do wieku dziecka. Nie mogą być zbyt trudne lub zbyt łatwe.
Dlatego warto skonsultować z pociechą wybór zabawki, ponieważ wtedy będziemy mieć pewność, że faktycznie wzbudzi ona zainteresowanie malucha i będzie sprzyjać jego rozwojowi. Przy tym nie możemy zapomnieć o tym, aby uczestniczyć w zabawach z dzieckiem, do czego świetnie nadają się kreatywne i edukacyjne gry rodzinne, które nie tylko stymulują rozwój dzieci, ale także wspierają budowanie mocnych więzów rodzinnych.
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej