Historia z COBI: Pancernik USS Arizona – duma amerykańskiej marynarki wojennej

27.06.2024
5 minut czytania
Historia z COBI: Pancernik USS Arizona – duma amerykańskiej marynarki wojennej

Okres dwóch wojen światowych to czas, w którym pojawiło się wiele ikonicznych jednostek wojskowych. Wśród nich uplasował się USS Arizona (BB-39), jeden z najbardziej znanych pancerników w historii amerykańskiej marynarki wojennej, symbolizujący zarówno potęgę i kunszt technologiczny USA, jak i tragiczne wydarzenia II wojny światowej.

Techniczne aspekty wyróżniające USS Arizona na tle innych okrętów

Budowa jednostki USS Arizona rozpoczęła się 16 marca 1914 roku w stoczni New York Navy Yard, jednej z trzech największych amerykańskich stoczni okresu międzywojennego. Zwodowano go 19 czerwca 1915 roku, a oficjalnie wszedł do służby ponad rok później, 17 października 1916 roku. USS Arizona był pancernikiem typu Pennsylvania – do grupy tej należał także jego siostrzany okręt USS Pennsylvania (BB-38). W swoich czasach był jednym z najnowocześniejszych okrętów, reprezentującym potęgę i nowoczesność amerykańskiej floty wojennej.

Główne wyposażenie okrętu stanowiło 12 dział kalibru 356 mm, rozmieszczone na czterech wieżach, z których okręt mógł wystrzelić pociski ważące ponad 600 kg na dystans przekraczający 21 km. Dzięki temu USS Arizona był doskonale przygotowany zarówno do walk na wodzie, jak i do ostrzeliwania celów lądowych. Dodatkowym uzbrojeniem okrętu były działka przeciwlotnicze kalibru 127 mm.

Imponujące na tamte czasy wartości bojowe pancernika USS Arizona zostały zmodernizowane  w trakcie przebudowy przeprowadzonej w latach 1929-1931. Zwiększono obronę przeciwlotniczą, wymieniono kratownicowe maszty na trójpodporowe, unowocześniono centralę artyleryjską, umożliwiając tym samym prowadzenie bardziej precyzyjnego ognia. Pancerz jednostki został wzmocniony płytami pancernymi, które miały poprawić jego ochronę przed pociskami i torpedami wrogich okrętów. Usprawnień doczekał się także napęd – oryginalne kotły opalane węglem zastąpiono nowoczesnymi kotłami na ropę, co zwiększyło wydajność silników, a także zasięg jednostki.

Funkcja jednostki USS Arizona w amerykańskiej flocie

W okresie międzywojennym USS Arizona pełnił wiele ważnych funkcji, chociaż nie brał udziału w bezpośrednich działaniach bojowych. Okręt uczestniczył w manewrach i ćwiczeniach morskich, które miały na celu utrzymanie wysokiej gotowości bojowej amerykańskiej floty. Brał udział w licznych misjach dyplomatycznych, odwiedzając porty na całym świecie i reprezentując potęgę i kunszt technologiczny marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo, pancernik USS Arizona brał udział w misji humanitarnej po trzęsieniu ziemi w Long Beach w Kalifornii w 1934 roku, dostarczając pomoc ofiarom dotkniętym kataklizmem.

Pearl Harbor i tragiczny koniec pancernika USS Arizona

Najbardziej tragicznym momentem w historii USS Arizona był atak na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 roku. Tego dnia, krótko przed godziną 8:00 bombowce japońskiej marynarki wojennej przeprowadziły niespodziewany nalot na bazę morską w Pearl Harbor na Hawajach. USS Arizona został trafiony kilkoma bombami lotniczymi – jedna z nich przebiła pokład, docierając do magazynu czarnego prochu, inicjując eksplozję, która następnie detonowała magazyn amunicji. To doprowadziło do potężnego wybuchu, który całkowicie zniszczył przedni kadłub statku i doprowadził do jego zatonięcia w przeciągu kilku minut.

Japoński atak na bazę wojskową w Pearl Harbor, trwający niespełna 2 godziny, był ogromnym szokiem dla Amerykanów i spowodował dotkliwe straty nie tylko w sprzęcie, ale przede wszystkim wśród żołnierzy. Eksplozja, która zniszczyła pancernik USS Arizona, pochłonęła życie 1177 członków załogi – co stanowiło ponad połowę wszystkich ofiar, jakie poniosła flota w „dniu hańby”. Zatopienie USS Arizona stało się symbolem odwagi i poświęcenia amerykańskich marynarzy, a także wydarzeniem, które postawiło cały kraj w stan gotowości.

W dzień po ataku prezydent Franklin D. Roosevelt zawnioskował do Kongresu o wypowiedzenie wojny Japonii, zyskując jego pełne poparcie.

Wrak okrętu do dziś spoczywa na dnie Pearl Harbor, stanowiąc pomnik narodowy i miejsce pamięci ofiar ataku. USS Arizona Memorial, zbudowany nad wrakiem, każdego roku przyciąga tysiące turystów i jest miejscem, gdzie Amerykanie oddają hołd poległym podczas tego tragicznego dnia.

USS Arizona – klockowa wersja od COBI

Pancernik USS Arizona

Dla osób, które interesują się okrętami wojennymi z tamtego okresu, firma COBI przygotowała zestaw klocków USS Arizona (BB-39). Ten składający się z ponad 2000 elementów komplet pozwala szczegółowo odtworzyć tę kultową jednostkę amerykańskiej marynarki wojennej. Model posiada liczne ruchome części – wieże, lufy dział, stery czy śruby napędowe – i wykonany został z wysokiej jakości elementów. Zestaw USS Arizona (BB-39) stanowić będzie idealne uzupełnienie kolekcji każdego entuzjasty militariów z okresu międzywojennego!

Najnowsze