Jak rozwijać inteligencję dziecka?
Współcześni rodzice przywiązują olbrzymią uwagę do stymulacji inteligencji swoich pociech. Co jest dobrym trendem. Jednak nie można tutaj przesadzać, żeby efekty nie okazały się zupełnie odwrotne od zamierzonych. Jak zatem skutecznie rozwijać inteligencję dziecka?
Każdemu zależy, aby jego dziecko zyskało odpowiednie zaplecze intelektualne, które ułatwi mu życie w przyszłości. Pamiętać należy jednak o tym, że najlepszy rozwój, jaki możemy zapewnić swojemu maluchowi, to taki rozwój, który przebiega spokojnie i jak najbardziej naturalnie.
Zbytnia presja może powodować wręcz odwrotne skutki. Dziecko może się zamknąć na wiedzę i do końca życia tkwić w przeświadczeniu, że nauka to proces nieprzyjemny i trzeba jej unikać. Dlatego najlepszym sposobem na rozwijanie inteligencji dziecka jest nauka poprzez zabawę. Dzięki temu maluch zdobywa nowe umiejętności w sposób naturalny, a proces nauki kojarzy mu się z czymś przyjemnym.
Rozwój i przyjemność w jednym, czyli zabawki kreatywne i zabawki edukacyjne
Dbając o rozwój inteligencji dziecka, warto od najmłodszych lat otaczać go zabawkami kreatywnymi o charakterze edukacyjnym. Zaszczepiając w maluchu zainteresowanie do twórczej zabawy, dajemy mu prezent na całe życie. Dzięki temu w dorosłości stale będzie poszukiwał możliwości rozwoju, ponieważ będzie to dla niego coś naturalnego, co przy okazji zapewni mu rozrywkę.
Najpopularniejsze zabawki kreatywne i zabawki edukacyjne, które są szeroko dostępne to:
- Puzzle – ich układanie synchronizuje półkule mózgowe, ćwiczy pamięć, uczy koncentracji, a w zależności od motywu obrazka, pozwala zdobyć wiedzę z różnej tematyki.
- Klocki konstrukcyjne – pomagają rozwinąć wyobraźnię przestrzenną, uczą cierpliwości, rozwijają umiejętności manualne i ćwiczą kreatywne myślenie.
- Quizy wiedzy – pomagają zdobyć nową wiedzę w przyjemny sposób.
- Gry i zabawki edukacyjne – zdrowa doza rywalizacji i chęć sprawdzenia się, to świetny bodziec motywacyjny do pogłębiania wiedzy.
Nowoczesne zabawki interaktywne – czego i jak uczą?
Dzisiaj w kwestii stymulacji dziecięcej inteligencji do wyboru mamy również zabawki interaktywne. Za sprawą ich konstrukcji są one w stanie stymulować malucha za pomocą szeregu różnych bodźców, takich jak dźwięk, obraz czy faktura. Naukowcy już od dawna wiedzą, że im więcej zmysłów zaangażowanych jest w proces nauki, tym jest ona łatwiejsza, a jej efekty trwalsze. Do nowoczesnych zabawek interaktywnych, które pomogą stymulować wielowymiarowy rozwój dziecka, należą m. in.:
- Gogle 3D View Master – interesujący sposób na zdobycie nowej wiedzy za pośrednictwem oglądania obrazków i filmów 3D.
- Cyber Robot Clementoni – robot umożliwiający dziecku zapoznanie się z nowoczesnymi technologiami.
- Maskotki interaktywne – rozwijają w dzieciach inteligencję emocjonalną.
- Tablety dla dzieci – umożliwiają dzieciom wygodną naukę pisania, czytania i liczenia, a także poznawania nowych języków.
Największym darem rodziców jest sprawienie, aby dziecko traktowało naukę jako zabawę. Wtedy każde wyzwanie intelektualne będzie dla niego ciekawą rozrywką, a nie przedmiotem stresu i niepokoju.
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej