Jak rozwijać inteligencję dziecka?

Współcześni rodzice przywiązują olbrzymią uwagę do stymulacji inteligencji swoich pociech. Co jest dobrym trendem. Jednak nie można tutaj przesadzać, żeby efekty nie okazały się zupełnie odwrotne od zamierzonych. Jak zatem skutecznie rozwijać inteligencję dziecka?
Każdemu zależy, aby jego dziecko zyskało odpowiednie zaplecze intelektualne, które ułatwi mu życie w przyszłości. Pamiętać należy jednak o tym, że najlepszy rozwój, jaki możemy zapewnić swojemu maluchowi, to taki rozwój, który przebiega spokojnie i jak najbardziej naturalnie.
Zbytnia presja może powodować wręcz odwrotne skutki. Dziecko może się zamknąć na wiedzę i do końca życia tkwić w przeświadczeniu, że nauka to proces nieprzyjemny i trzeba jej unikać. Dlatego najlepszym sposobem na rozwijanie inteligencji dziecka jest nauka poprzez zabawę. Dzięki temu maluch zdobywa nowe umiejętności w sposób naturalny, a proces nauki kojarzy mu się z czymś przyjemnym.
Rozwój i przyjemność w jednym, czyli zabawki kreatywne i zabawki edukacyjne
Dbając o rozwój inteligencji dziecka, warto od najmłodszych lat otaczać go zabawkami kreatywnymi o charakterze edukacyjnym. Zaszczepiając w maluchu zainteresowanie do twórczej zabawy, dajemy mu prezent na całe życie. Dzięki temu w dorosłości stale będzie poszukiwał możliwości rozwoju, ponieważ będzie to dla niego coś naturalnego, co przy okazji zapewni mu rozrywkę.
Najpopularniejsze zabawki kreatywne i zabawki edukacyjne, które są szeroko dostępne to:
- Puzzle – ich układanie synchronizuje półkule mózgowe, ćwiczy pamięć, uczy koncentracji, a w zależności od motywu obrazka, pozwala zdobyć wiedzę z różnej tematyki.
- Klocki konstrukcyjne – pomagają rozwinąć wyobraźnię przestrzenną, uczą cierpliwości, rozwijają umiejętności manualne i ćwiczą kreatywne myślenie.
- Quizy wiedzy – pomagają zdobyć nową wiedzę w przyjemny sposób.
- Gry i zabawki edukacyjne – zdrowa doza rywalizacji i chęć sprawdzenia się, to świetny bodziec motywacyjny do pogłębiania wiedzy.
Nowoczesne zabawki interaktywne – czego i jak uczą?
Dzisiaj w kwestii stymulacji dziecięcej inteligencji do wyboru mamy również zabawki interaktywne. Za sprawą ich konstrukcji są one w stanie stymulować malucha za pomocą szeregu różnych bodźców, takich jak dźwięk, obraz czy faktura. Naukowcy już od dawna wiedzą, że im więcej zmysłów zaangażowanych jest w proces nauki, tym jest ona łatwiejsza, a jej efekty trwalsze. Do nowoczesnych zabawek interaktywnych, które pomogą stymulować wielowymiarowy rozwój dziecka, należą m. in.:
- Gogle 3D View Master – interesujący sposób na zdobycie nowej wiedzy za pośrednictwem oglądania obrazków i filmów 3D.
- Cyber Robot Clementoni – robot umożliwiający dziecku zapoznanie się z nowoczesnymi technologiami.
- Maskotki interaktywne – rozwijają w dzieciach inteligencję emocjonalną.
- Tablety dla dzieci – umożliwiają dzieciom wygodną naukę pisania, czytania i liczenia, a także poznawania nowych języków.
Największym darem rodziców jest sprawienie, aby dziecko traktowało naukę jako zabawę. Wtedy każde wyzwanie intelektualne będzie dla niego ciekawą rozrywką, a nie przedmiotem stresu i niepokoju.
-
Jeśli myślicie, że widzieliście i budowaliście już wszystko, przygotujcie się na coś naprawdę spektakularnego! Już wkrótce na rynku pojawi się zestaw, który na pewno zapisze się w historii klockowego modelarstwa – Pz.Kpfw. Tiger II Ausf. B „Königstiger”, potocznie nazywany Tygrysem Królewskim, w imponującej skali 1:12!3 minuty czytaniaWięcej
-
Na świecie istnieje niewiele maszyn, które wzbudzają tak samo wiele podziwu, jak i kontrowersji. Jedną z nich jest Panzer VIII Maus, czyli czołg, który w swoich czasach stał się symbolem nieograniczonego dążenia do technologicznych rekordów. Jego gigantyczne rozmiary, potężne uzbrojenie oraz solidna konstrukcja miały wywrócić równowagę na polu bitwy, jednak rzeczywistość okazała się nieco bardziej brutalna.6 minut czytaniaWięcej
-
Gdy w październiku 1942 roku rozpoczęło się natarcie alianckie pod El Alamein, świat nie miał jeszcze świadomości, że to właśnie ta bitwa stanie się początkiem końca niemieckiej dominacji w Afryce Północnej. Z pozoru jedno z wielu starć pustynnych szybko przekształciło się w symbol odwagi, determinacji oraz dowodzenia, które odwróciło losy kampanii i przełamało impas, trwający od miesięcy na gorącym, bezlitosnym froncie.7 minut czytaniaWięcej