Jak rozwijać pasje u dzieci

10.01.2019
5 minut czytania
Jak rozwijać pasje u dzieci

Pasje niosą ze sobą drogocenne pokłady radości i optymizmu. Dzięki nim życie staje się pełniejsze, barwniejsze i zyskuje dodatkowy sens, który napędza do działania i dodaje skrzydeł. Z tego powodu warto wspierać i rozwijać dziecięce pasje. Trzeba jednak robić to z wyczuciem i rozsądkiem. A przede wszystkim należy wspierać te pasje, które dzieci wybierają samodzielnie!

Podstawowym błędem rodziców jest zapominanie o tym, że dziecko to samodzielnie myślący człowiek. Może i sporo mniejszy, ale nad wyraz niezależny. Każdy maluch ma własne predyspozycje, przemyślenia, marzenia i zainteresowania. I nie koniecznie musi się to wszystko pokrywać z tym, czego życzą sobie rodzice.

Dlatego najważniejszym elementem wspierania rozwoju dziecięcych pasji, jest dokładna obserwacja malucha. To dzięki niej odkryjemy jego zainteresowania, które mogą przemienić się w długoletnie hobby, a nawet w styl życia czy karierę zawodową. Tylko spokojnie! I bez zbytniej presji, bo nawet najwspanialsze pasje można zniszczyć w zarodku, poprzez zbyt natarczywe zmuszanie malucha do ich realizowania.

Z czym może być związana pasja dziecka?

Pasja może mieć wiele obliczy i niekoniecznie musi wiązać się z czymś epickim. Nie o to tutaj chodzi. Oczywiście, jeśli nasze dziecko uwielbia sport i rywalizację lub jego zainteresowania nie są standardowe i wzbudzają powszechne uznanie, to nie ma w tym nic złego. Najważniejszy w pasji nie jest jednak poklask, a po prostu wykonywanie czegoś, co sprawia nam przyjemność, a tym samym pozwala na rozwijanie danych umiejętności w systematyczny sposób.

Pasją może być zainteresowanie malucha samochodami i jego głód wiedzy na ten temat. Może nią być również zamiłowanie do rysowania czy tworzenia różnych przedmiotów za pośrednictwem zabawek kreatywnych w stylu:

  • Beados – magiczne koraliki,
  • Qixels – kostki piksele,
  • Savio – drukowanie 3D.

Niektóre dzieci zaś od najmłodszych lat lubią się stroić, a pasję związaną z modą realizować za pomocą serii zabawek Sew Cool.

Podobnie jest z miłośnikami klocków konstrukcyjnych, których pasja tworzenia budowli z klocków zostaje często z nimi na całe życie. A w innych przypadkach z wiekiem zamienia się np. w zamiłowanie do modelarstwa. Tym samym pasja to coś, co niekoniecznie staje się częścią przyszłego życia zawodowego malucha, ale pozwala mu na wyrażanie siebie i realizowanie przyjemnych dla niego celów, nawet wtedy, gdy jest już całkiem dorosły.

Ludzie, którzy mają pasję, są szczęśliwsi, mają więcej energii i często łatwiej realizują inne swoje cele życiowe i zawodowe.

Rekonesans zainteresowań i predyspozycji dziecka poprzez zabawki edukacyjne i zabawki kreatywne

Dzieci interesują się praktycznie wszystkim. Świat jest dla nich zagadką i często spotykają się z czymś po raz pierwszy. To przeważnie zawsze budzi w nich fascynację. Z tego powodu trudno jest zauważyć, co jest dla dziecka interesujące tylko dlatego, że jest nowością, a co tak naprawdę je pasjonuje, bo jest to zgodne z jego wewnętrznymi predyspozycjami i zamiłowaniami.

Co do predyspozycji możemy je zauważyć o wiele łatwiej. Dzięki temu sprawniej ukierunkujemy dziecko na realizowanie pasji, w których będzie miało szansę na sukces i powodzenie. Jeśli dziecko ma słabą koordynację, to lepiej postawić na zajęcia, które nie będą od niego wymagać tego typu umiejętności. Zawsze trzeba brać pod uwagę możliwości intelektualne i fizyczne dziecka, tak aby jego pasja nie powodowała frustracji, ponieważ odniesie to odwrotny skutek od zamierzonego.

Świetnym sposobem na sprawdzenie jaki jest zakres zainteresowań dziecka, które mogą stać się jego hobby, są zabawki kreatywne oraz zabawki naukowe i edukacyjne, takie jak:

  • Spray Art
  • Quizy wiedzy
  • Puzzle słówka – angielski
  • View Master VR Kosmos
  • Klocki konstrukcyjne.

Dzięki nim możemy sprawdzić, czy dziecko lubi języki obce i czy sprawia mu radość ich nauka. A może czy jednak woli geografię albo budowanie modeli z klocków konstrukcyjnych. Wszystkie te pasje rozwijają szereg umiejętności, które przydadzą się maluchom w dorosłości. Mały konstruktor może kiedyś zostać inżynierem, a dziecko o zdolnościach językowych tłumaczem. Pamiętajmy jednak o tym, że pasja powinna przede wszystkim sprawiać dziecku przyjemność, a rodzice są tutaj jedynie kibicami i wsparciem, nie szefem czy trenerem personalnym.

Najnowsze