Zabawy rozwijające logiczne myślenie u dzieci
Logiczne myślenie to zdolność, którą warto rozwijać w dzieciach już od najmłodszych lat ich życia. Trzeba jednak robić to niezwykle umiejętnie. Tak, aby proces ten był, jak najbardziej naturalny i przyjemny dla malucha.
Logiczne i analityczne myślenie jest niezwykle przydatne w dalszym życiu. Dzieci obdarzone tą umiejętnością mają większe sukcesy w nauce. A w dorosłym życiu o wiele łatwiej radzą sobie z realizacją celów. Jak zatem wesprzeć swoje pociechy w rozwoju logicznego myślenia?
Zabawki edukacyjne, które uczą dzieci logicznie myśleć
Do pobudzenia logicznego myślenia warto wykorzystać różnego rodzaju zabawki edukacyjne i zabawki kreatywne. Możliwości jest wiele i z pewnością każdy rodzic znajdzie taki rodzaj zabawki, który zainteresuje jego pociechę. Nie można bowiem zmuszać dziecka do zabawy czymś, co mu nie przynosi radości. Pod uwagę warto wziąć zabawki, które znane są nam wszystkim od lat, czyli:
- Puzzle – uczą logicznego łączenia elementów w jedną całość.
- Warcaby – doskonale uczą dzieci myślenia strategicznego.
- Klocki konstrukcyjne – to idealny sposób na naukę tworzenia przemyślanych i trwałych konstrukcji.
- Układanki – jest to propozycja dla najmłodszych, która idealnie wprowadza dzieciaki w świat logicznego myślenia.
- Zgadywanki – uczą dzieci wnioskowania na podstawie zdobytych informacji.
Ciekawą propozycją są również zabawki naukowe, takie jak:
- Laboratorium mechaniki
- Laboratorium chemiczne.
Przy doborze zabawek pamiętajmy o wieku dziecka i dopasowaniu do niego zabawy. Ważne jest, aby nie była ona dla malucha zbyt trudna, bo wywoła jedynie frustrację i zniechęcenie, a tego przecież nie chcemy.
Inne zabawy logiczne dla dzieci
Do nauki logicznego myślenia możemy wykorzystać również innego rodzaju zabawy logiczne. Jedną z najlepszych zabaw tego typu jest poproszenie dziecka o wytłumaczenie zjawisk czy procesów, które są dla niego znajome. Jest to świetny sposób na ćwiczenie jego logicznego myślenia. Dziecko musi samodzielnie wszystko przeanalizować, a później spróbować to wyjaśnić.
Można mu oczywiście w tym pomagać, zadając np. jakieś pytania pomocnicze i naprowadzając go na elementy, które umknęły jego uwadze czy pamięci. Liczy się sam fakt podjęcia przez dziecko próby skonstruowania takiej instrukcji. To już jest doskonałym ćwiczeniem. Co może być jego przedmiotem?
Możemy poprosić o to, ażeby maluch opisał nam, jak krok po kroku odbywa się przyszykowanie kanapki. Jakie czynności trzeba wykonać? Dobrym pomysłem jest również opisanie przez dziecko drogi prowadzącej od domu do jego ulubionego miejsca itd. Pamiętajmy jednak, żeby nie stresować malucha i nie wymagać od niego zbyt wiele. Nie wolno również go krytykować, gdy czegoś nie rozumie, bo wywołamy odwrotny skutek.
-
Kalendarz premier na październik '24
17 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: Śmigłowiec CH-47 Chinook – ikona wojskowego lotnictwa transportowego
Śmigłowiec CH-47 Chinook, nazywany „latającym bananem”, to prawdziwa legenda wojskowego lotnictwa transportowego. Jego nietypowa konstrukcja i wyjątkowe możliwości sprawiają, że od ponad sześciu dekad pozostaje ważnym elementem wyposażenia armii na całym świecie. I nic nie zapowiada, by miało się coś w tym względzie zmienić - Chinook utrzymuje się na czołowej pozycji wśród śmigłowców transportowych, spełniając wymagania współczesnych misji wojskowych.4 minuty czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: Czołg T-72 – potężna siła radzieckich wojsk pancernych
T-72 to radziecki czołg, który od pojawienia się w latach 70. stał się ważnym elementem potencjału sił pancernych wielu państw, nie tylko Związku Radzieckiego. Dzięki wyjątkowo solidnej konstrukcji, niezawodności, a także licznym modyfikacjom, czołg T-72 przetrwał próbę czasu. Zdolność do adaptacji do zmieniających się wojennych warunków sprawia, że wciąż jest on ceniony na polu walki, będąc istotnym wsparciem dla wojsk w szeregu krajów.5 minut czytaniaWięcej