Historia z COBI: Bitwa pod Hannut – wielkie starcie pancerne sił niemieckich i alianckich
Bitwa pod Hannut to starcie pancerne, którego przebieg jest szczególnie fascynujący dla wszystkich osób zainteresowanych specyfikacją czołgów i innego sprzętu wykorzystywanego w czasie II wojny światowej. To w jej trakcie potężne francuskie S-35 stawiały bowiem opór niemieckim maszynom Panzer I i Panzer II, a nawet Panzer III i Panzer IV. Jak przebiegało jednak to starcie, jakie straty poniosła każda ze stron i jakie były konsekwencje Bitwy pod Hannut? Tego dowiesz się z poniższego artykułu stanowiącego część cyklu „Historia z COBI”.
Bitwa pod Hannut, czyli pokaz sił niemieckich i francuskich czołgów
Wpływ na przebieg II wojny światowej miało wiele spektakularnych bitew, które do dzisiaj fascynują nie tylko historyków, ale także pisarzy, reżyserów i twórców gier komputerowych. Bitwy powietrzne takie jak bitwa o Anglię czy też operacje desantowe jak lądowanie w Normandii przedstawiane są w licznych dziełach popkultury i często są przedmiotem dyskusji oraz rozważań specjalistów.
Dla pasjonatów sprzętu wojskowego niezwykle interesującymi wydarzeniami są również bitwy pancerne. Jednym ze starć, w których to właśnie czołgi odgrywały najważniejszą rolę, była bitwa pod Hannut, w której jednostki niemieckie zmierzyły się z aliantami. Odbyła się ona w dniach 12-14 maja 1940 roku i w tamtym czasie była największym tego typu starciem w historii.
Tak jak w przypadku każdego starcia pancernego, w bitwie pod Hannut ogromne znaczenie miał wykorzystywany przez obie strony sprzęt. Aby w pełni zrozumieć to, jak przebiegało to wydarzenie, warto poznać nie tylko tło historyczne, ale także specyfikacje konkretnych jednostek. Dla osób, które poza teoretycznymi informacjami chciałyby móc samodzielnie przyjrzeć się wykorzystywanym sprzętom wojskowym, COBI przygotowało szczegółowe klockowe modele czołgów, które brały udział w bitwie pod Hannut.
Tło historyczne bitwy pod Hannut
Bitwa pod Hannut odbyła się w czasie wchodzącej w skład operacji Fall Gelb kampanii belgijskiej, której celem było podbicie przez III Rzeszę Europy Północno-Zachodniej. Ideą przyświecającą Niemcom było związanie sił francuskich tak, by nie mogły one wziąć udziału w bitwie pod Sedanem, która wpłynęła na późniejszą klęskę Francji. Operację tę można więc traktować jako manewr mylący.
Czołgi i samoloty wykorzystywane w bitwie pod Hannut
Bitwa pod Hannut była starciem, którego skala przewyższała wszystkie wcześniejsze bitwy pancerne. Siły aliantów wystawiły do walki około 600 pojazdów oraz ponad 20 tysięcy żołnierzy. Niemcy dysponowały natomiast 674 czołgami, 112 samochodami pancernymi, licznymi działami przeciwpancernymi, przeciwlotniczymi i artyleryjskimi oraz ponad 25 tysiącami żołnierzy.
Bardzo ważną rolę w czasie bitwy odegrały wyposażone w działa 47 milimetrów francuskie czołgi średnie Somua S-35, które przed wybuchem wojny uznawane były za jedne z najlepszych jednostek. Alianci wykorzystywali również między innymi lekkie czołgi Hotchkiss H-35 i AMR 35, a także pojazdy pancerne Panhard 178.
Bitwa pod Hannut była jednak także manifestacją siły niemieckich jednostek pancernych. III Rzesza wystawiła do starcia między innymi czołgi średnie Panzer III (dostępne w formie modeli COBI składających się z 82, 292, 590, 780 lub 1015 klocków ) i Panzer IV (dostępne w formie modeli COBI składających się z 128, 390, 559 lub 1310 klocków) oraz czołgi lekkie Panzer II i Panzer I. Zapewniająca wsparcie powietrzne Luftwaffe wykorzystywała natomiast między innymi bombowce Junkers Ju 87 oraz myśliwce Messerschmitt Bf 109 i Messerschmitt Bf 110.
Bitwa pod Hannut – przebieg
Bitwa rozpoczęła się rankiem 12 maja 1940 roku, kiedy to niemiecka 4. Dywizja Pancerna dotarła do miasta Hannut. Siły III Rzeszy zniszczyły wtedy siedem francuskich czołgów i nie poniosły przy tym żadnych strat. Walki w tym rejonie toczone były jeszcze przez dwa dni, a zakończył je zaplanowany wcześniej odwrót armii francuskiej. Kontynuacją bitwy pod Hannut była rozpoczęta 14 maja 1940 roku bitwa pod Gembloux.
Podczas bitwy pod Hannut Niemcy zniszczyli lub uszkodzili około 120 czołgów francuskich. Straty III Rzeszy szacowane są natomiast na około 50 czołgów zniszczonych i 110 czołgów uszkodzonych.
Bitwa pod Hannut nie zakończyła się jednoznacznym zwycięstwem Niemców ani Francuzów. Każda strona zrealizowała bowiem swój cel. III Rzesza związała siły francuskie tak, by nie mogły one walczyć pod Sedanem. Francuzi spowolnili natomiast natarcie Niemców, przez co umożliwili utrzymanie pozycji oraz zorganizowanie obrony pod Dunkierką i ewakuację sił alianckich z kontynentu.
Poznaj szczegóły czołgów i samolotów z bitwy pod Hannut dzięki modelom COBI
Jeśli chcesz jeszcze lepiej poznać maszyny biorące udział w bitwie pod Hannut, możesz samodzielnie przyjrzeć się wybranym czołgom i samolotom, które skonstruujesz dzięki szczegółowym zestawom klocków COBI. Te zachowujące najważniejsze cechy swoich pierwowzorów modele mogą także stanowić element różnego rodzaju kolekcji. Klocki COBI będą więc świetnym wyborem dla każdego pasjonata historii.
-
Kalendarz premier na grudzień '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej