Czy warto wykorzystywać komputer do zabawy?
Żyjemy w czasie postępu, który oczywiście ma wiele zalet, jednak niesie ze sobą również zjawiska nie do końca pozytywne i dobre dla naszych dzieci. Mając świadomość, że wcześniej czy później utkną one w wirtualnym świecie, to czy warto pozwalać im na zabawę poprzez komputer?
Wszechobecność komputerów, telewizorów czy tabletów wciąga nasze dzieci w całkowicie nierzeczywisty świat, który jest dla nich bardzo często o wiele bardziej atrakcyjny niż ten namacalny.
W przyszłości nasze pociechy na pewno będą używać komputerów do nauki, pracy i rozrywki, ale póki są jeszcze dziećmi, to jednak warto podsuwać im inne formy rozrywki, które pozwolą im rozwijać się poprzez doświadczenia w świecie realnym.
Nic nie zastąpi prawdziwej zabawki
Nie bez przyczyny zabawki towarzyszą dzieciom od niepamiętnych czasów. Początkowo były prymitywne, jednak zawsze służyły tak naprawdę do tego samego, czyli do rozwoju małego człowieka. Różnego rodzaju lalki, samochodziki, klocki konstrukcyjne czy zabawki kreatywne, którymi na dobrą sprawę może być zwykły piasek, wiaderko i łopatka, to sprawdzone sposoby na skuteczne zajęcie dziecka.
Co istotne, zabawa za pomocą prawdziwych zabawek gwarantuje nie tylko rozwój intelektualny malucha, ale także fizyczny. Postawa dziecka oraz jego kondycja fizyczna na pewno nie będą mogły się prawidłowo rozwijać, jeśli nasza pociecha będzie od najmłodszych lat przesiadywała przed komputerem.
Konsekwencje tego mogą być dla niego groźne nie tylko w postaci problemów ze wzrokiem, który zmuszony do ciągłego skupienia na monitorze będzie się psuł, ale także pod względem nieprawidłowej sylwetki.
Rozrywka za pomocą zabawek wymusza na dziecku poruszanie się, a przy tym jest doskonałym sposobem na rozładowanie dziecięcej energii. Maluchy, które dużo czasu spędzają przed komputerem, czy telewizorem są bardzo często rozdrażnione i nadpobudliwe, co niestety wynika z braku ruchu.
Cepia, Zwierzątko Czarodziej i Magiczna Gra, 4+ Zobacz produkt
Jak zachęcić dzieci do zabawek?
Dzieci z natury są ciekawskie i łakną nie tylko nowości, ale także wyzwań, które pozwolą im się w czymś sprawdzić. Dla dziewczynek formą takiego wyzwania mogą być lalki interaktywne, które wymagają karmienia i przewijania. A co najważniejsze można je naprawdę przytulać i nosić, czego nie da żadna gra komputerowa.
W przypadku chłopców jednym z najlepszych sposobów przykuciach uwagi są klocki konstrukcyjne. Ciekawe zestawy czy modele elektronicznych pojazdów, budowanych z klocków w postaci czołgów z II wojny światowej, nie tylko zajmą naszą pociechę na dłużej, ale mogą przekształcić się w prawdziwą pasję kolekcjonerską i chęć poznania historii.
Cobi Factory SA, T-34 Rudy 102, 6+ Zobacz produkt
Nasze dzieci nie uciekną przed komputerami i oczywiście nie ma sensu całkowicie ograniczać im kontaktu z nowoczesnymi technologiami. Co nie znaczy, że rodzice powinni pozwalać swoim pociechom na wielogodzinną zabawę przed monitorem komputera. Nic bowiem nie zastąp prawdziwej zabawy za pomocą realnych zabawek, które były, są i będą najbezpieczniejszym oraz najbardziej naturalnym sposobem na rozwój dziecka.
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej