Gry zręcznościowe dla dziecka - sposób na jego rozwój

17.11.2017
4 minuty czytania
Gry zręcznościowe dla dziecka - sposób na jego rozwój

Małe dzieci jeszcze nie potrafią świadomie kontrolować ruchów swojego ciała. Wraz z rozwojem układu ruchowego, dziecko uczy się panować nad poszczególnymi czynnościami, takimi jak siedzenie, wstawanie, chodzenie czy w końcu ruchy rączkami i paluszkami.

Rozwój zdolności motorycznych u dzieci to proces długoletni. Zarówno zręczność palców dłoni oraz rąk, określana jako motoryka mała, jak i zwinność całego ciała, czyli motoryka duża, kształtują się do ok. 5 roku życia. W tym czasie maluch rozwija również grafomotorykę, czyli zdolność rysowania i pisania.

W doskonaleniu tych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania umiejętności niezwykle pomocne są różnego rodzaju gry zręcznościowe i zabawki kreatywne. Dzięki temu dziecko w przyjemny i bezstresowy sposób może pracować nad swoją motoryką ruchowo-wzrokową.

Priorytet – motoryka duża

Zanim nasz maluch zacznie rysować pierwsze obrazki i sprawnie posługiwać się palcami u rąk, musimy zadbać o jego umiejętność poruszania się i chodzenia. Doskonale w tym przypadku sprawdzają się zabawki wymagające pchania czy ciągnięcia. Świetnym wsparciem dla nauki swobodnego operowania swoim ciałem i przemieszczania się jest np.:

  1. Chodzik Rośnij ze mną
  2. Lokomotywa Rośnij ze mną
  3. Żółw do ciągnięcia
  4. Biegający piesek Łatek

Gry zręcznościowe dla dziecka - sposób na jego rozwój - zdjęcie w treści artykułu

Smily Play, Chodzik Rośnij ze mną Smily play, 6M+

Zabawki tego typu przeznaczone są dla najmłodszych dzieci i obok wspomagania rozwoju ich zdolności zwinnego poruszania się, za sprawą dodatkowych interaktywnych funkcji umożliwiają naukę pierwszych słów, cyferek czy liter.

Motorykę dużą u starszych dzieci można kształtować za pomocą gier zręcznościowych, takich jak:

  1. Latająca dyskopiłka Kameleon
  2. Zestaw do gry w golfa
  3. Stop & Go - Wyścig agentów

Gry zręcznościowe dla dziecka - sposób na jego rozwój - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Epee, Stop & Go - Wyścig agentów, 7+

Zręczność dłoni i palców, czyli rozwój motoryki małej

Kształtowanie się koordynacji wzrokowo-ruchowej można zaobserwować już od ok. 3 roku życia. Maluch operuje już świadomie swoim ciałem, a tym samym zaczynają się poprawiać jego umiejętności manualne. Dziecko rysuje proste obrazki i może wykonywać rączkami coraz bardziej skomplikowane czynności.

Warto w tym okresie zadbać o odpowiednie zabawki kreatywne dla naszego szkraba, które naukę zręczności zamienią w przyjemną rozrywkę. Do jednych z najpopularniejszych form rozwijania umiejętności manualnych obejmujących prawidłowe chwytanie i kontrolowanie ruchu rąk należą z pewnością wszelkiego rodzaju plasteliny i ciastoliny, które umożliwiają dziecku kreatywne modelowanie i formowanie różnego rodzaju kształtów. Godne polecenia są zestawy, takie jak:

  1. Zwierzątka Ciasto-Masa
  2. Na wsi Ciasto-Masa
  3. Dentysta
  4. Wesoły opiekacz
  5. Pizza Ciasto-Masa

Gry zręcznościowe dla dziecka - sposób na jego rozwój - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Anek, Zwierzątka Ciasto-Masa, 3+

Gry zręcznościowe i zabawki kreatywne są nieocenione w procesie kształtowania się sprawności fizycznej dziecka. Co ważne pełnią również istotną rolę w rozwoju kreatywności i koncentracji. Dzięki temu dostarczając swoim pociechom odpowiednich narzędzi, otwieramy im drogę do wielowymiarowego rozwoju, który przebiega w beztroski i przyjemny sposób.

Najnowsze