Jak zachęcić dziecko do pomocy przy domowych porządkach?

04.04.2018
4 minuty czytania
Jak zachęcić dziecko do pomocy przy domowych porządkach?

Wychowanie to nie tylko zabawa i otaczanie dziecka miłością. Nie można zapomnieć, że naszym obowiązkiem jest również przygotowanie pociechy do życia w dorosłości. Dziecko musi nauczyć się wypełniać domowe obowiązki i dowiedzieć się czym jest odpowiedzialność.

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, w jaki sposób zachęcić syna czy córkę do pomocy przy domowych porządkach. Poszukajmy odpowiedzi wspólnie.

Podstawowa zasada mówi, że przy nauce domowych porządków musimy brać pod uwagę przede wszystkim możliwości dziecka. Malucha nie poprosimy o to, aby samodzielnie wyrzucił śmieci czy odkurzył, ale już ze starciem kurzu z mebli poradzi sobie doskonale. Dopasowanie zakresu obowiązków do wieku dziecka to najlepszy sposób na to, aby pociechy nie zniechęcić do prac domowych.

Zaczynamy od najmłodszych lat

Zachęcanie dziecka do pomocy przy domowych obowiązkach można zacząć w momencie, kiedy skończy dwa lata. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku różnego rodzaju zabawki, np. klocki konstrukcyjne, zabawki kreatywne czy książeczki dla dzieci o odpowiedniej treści, w których pojawia się motyw porządków i tego, jak są ważne.

Tablica Znikopis Smily play to również doskonały sposób, aby niepostrzeżenie przemycić do zabawy z maluchem zasady utrzymania czystości w domu. Wystarczy, że tym razem to my narysujemy magnetyczny rysunek, przedstawiając na nim dzieci dbające o porządek wokół siebie. Nasza pociecha powinna szybko wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Maluch w wieku dwóch – trzech lat może mieć swoje obowiązki. Powierzyć można mu ścieranie kurzu z mebli czy sortowanie skarpetek. Co ważne, nie wyręczajmy dziecka w porządkach w jego pokoju. Dlatego koniecznie od najmłodszych lat uczmy pociechę, że po skończonej zabawie klocki, misie, lalki i samochodziki muszą trafić na swoje miejsce.

Oczywiście początkowo robimy to wspólnie z dzieckiem, bawiąc się przy tym doskonale. Pamiętajmy o tym, że przy sprzątaniu nie wolno wprowadzać nerwowej atmosfery. Panować ma radość i zadowolenie. To zbuduje w malcu dobre skojarzenia, dzięki którym sprzątanie nie będzie budzić w nim nieuzasadnionego, wewnętrznego oporu.

Jak zachęcić dziecko do pomocy przy domowych porządkach? - zdjęcie w treści artykułu

Smily Play, Tablica Znikopis Smily play (3), 3+ 

Zbuntowany czterolatek

W tym wieku dziecko ma trochę mniej entuzjazmu do pomocy. Jeśli mu pofolgujemy, to szybko zauważymy, że to my stale za nie sprzątamy. Czterolatek jest natomiast ciekawy świata. I warto odpowiednio to wykorzystać. Zdziwimy się, jak chętnie nasza pociecha będzie wykonywać domowe obowiązki.

Czteroletnie szkraby świetnie odnajdują się w kuchni. Pozwólmy im zatem rozpakować zakupy, a następnie ułożyć je w szafce kuchennej czy włożyć naczynia do zmywarki. To, czego nie wolno nam robić, to próbować przeczekać ten bunt i odpuścić obowiązki sprzątania oraz pomagania w domu. Wystarczy, że zrobimy to raz, a możemy być pewni, że maluch ugruntuje się w swoim oporze i szybko nie uświadczymy jego pomocy.

Nawet w okresie wczesnego dzieciństwa nasze pociechy powinny mieć dopasowane do ich wieku obowiązki. Przygotowuje je to do samodzielnego życia. Ważne jednak jest to, aby maluchy uczyć poprzez zabawę, nie krzykiem i nie na siłę, bo osiągniemy skutek zgoła całkowicie odwrotny.

Najnowsze