„Magda” - czołg Powstańców Warszawskich
Z okazji 73 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Cobi przygotowało dla was zestaw "Magda" - powstańczy czołg Panther.
2 sierpnia 1944 roku powstańcy zdobyli dwa, bardzo nowoczesne w okresie II Wojny Światowej, niemieckie czołgi typu Pantera. Pierwszy czołg udało się przejąć na skrzyżowaniu ul. Okopowej i Glinianej po ostrzelaniu go z granatnika PIAT. Drugą Panterę spotkało to samo podczas zawracania – została ostrzelana z PIAT-a, zrujnowała mur wzdłuż ul. Okopowej i zderzyła się z przybudówką domu nieopodal. Niemiecka załoga drugiego czołgu została wówczas wzięta do niewoli, a jego kierowca pomógł w naprawie. Oba czołgi weszły w skład batalionu „Zośka”, tworząc pluton pancerny „Wacek”.
Pierwszą Panterę początkowo nazwano „Pudel”, jednak ta nazwa nie przypadła do gustu jego załodze, ochrzczono ją zatem „Magdą” i ozdobiono kotwicą powstańczą oraz biało-czerwoną szachownicą. Drugi czołg nie doczekał się żadnego miana, za to został oznaczony napisem „WP” z tyłu wieży.
Jeszcze jako „Pudel” wsparł atak batalionu „Miotła”, wchodzącego w skład Kierownictwa Dywersji KG AK, na szkołę żandarmerii i Szpital Specjalistyczny św. Zofii przekształcony na początku wojny w szpital wojskowy. Powstańcy chcieli uzyskać dostęp do fachowych usług medycznych, jednak akcja zakończyła się niepowodzeniem ze względu na przewagę Niemców i żołnierze „Miotły” musieli się wycofać.
5 sierpnia miała miejsce kolejna akcja z udziałem przechwyconej Pantery. „Pudel”, nieoficjalnie przemianowany na „Magdę”, wsparł batalion „Zośka” podczas ataku na KL Warschau, nazywany również Gęsiówką. Walka trwała półtorej godziny, ale powstańcom udało się wybić tamtejszych esesmanów i uwolnić około 350 przetrzymywanych tam Żydów. Oprócz tego powstańcy uzyskali dostęp do broni, amunicji i żywności. Przez następne dwa dni obie Pantery brały udział w walce o cmentarze wyznaniowe, zajmując pozycje na ul. Okopowej obok garbarni Pfeiffera. Cmentarze udało się obronić przed Niemcami, jednak „WP” i „Magda” doznały usterek technicznych.
Pierwszy utracony został „WP” po natarciu trzech czołgów niemieckich i pancernego samochodu na szkołę na ul. Spokojnej. „Magdzie” udało się zniszczyć samochód i uszkodzić jeden czołg. „WP” natomiast stojący pod fabryką Pfeiffera został porzucony i podpalony ze względu na wyczerpanie akumulatorów i małe zapasy amunicji.
Utrata „Magdy” nastąpiła 11 sierpnia przed wycofaniem się powstańców z Woli. Niemcy zaatakowali pozycje oddziałów ppłk. „Radosława". Po okrążeniu oddziałów zadecydowano o kontrataku z udziałem „Magdy”. Wieża czołgu została unieruchomiona pociskiem z działa przeciwpancernego, więc celowanie mogło się odbywać wyłącznie poprzez obracanie całym wozem bojowym. W południe wydano rozkaz, by wycofać oddziały na Stare Miasto, a „Magda” została porzucona i podpalona z powodu wyczerpanych akumulatorów.
-
Historia z COBI: Lądowanie w Normandii – największa operacja desantowa w historii wojen
Lądowanie w Normandii, czyli otwierająca zachodni front II wojny światowej operacja desantowa, to wydarzenie, którym interesują się miłośnicy historii na całym świecie. Jak jednak przebiegały działania w trakcie D-Day, co je poprzedzało, jaki sprzęt został wykorzystany w czasie walk i jakie straty poniosła każda ze stron? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule serii „Historia z COBI”.5 minut czytaniaWięcej
-
Kalendarz premier na listopad '24
15 minut czytaniaWięcej
-
Historia z COBI: M142 Himars – mobilna siła artylerii rakietowej
Rakiety M142 Himars, czyli High Mobility Artillery Rocket System, stały się symbolem nowoczesnej artylerii rakietowej, zyskując uznanie na polach bitew na całym świecie. Od konfliktów na Bliskim Wschodzie po toczącą się obecnie wojnę w Ukrainie, rakiety Himars udowadniają swoją niezawodność i precyzję. W artykule przedstawimy historię tego systemu, jego zastosowanie w różnych konfliktach oraz wpływ na modernizację polskiej armii.4 minuty czytaniaWięcej