Miasto czy wieś? Gdzie lepiej wychowywać dzieci?

19.09.2017
3 minuty czytania
Miasto czy wieś? Gdzie lepiej wychowywać dzieci?

W ostatnich latach zdecydowanie wzrasta zainteresowanie alternatywnymi sposobami na życie. Młodzi ludzie coraz częściej decydują się na wyprowadzkę z miasta i spróbowanie swoich sił na wsi. Wobec tak ciekawych tendencji społecznych, wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy lepiej wychowywać dzieci w mieście czy na wsi.

Zdrowie przede wszystkim

Wielu rodziców opowiadających się za tym, że lepiej jest wychowywać dzieci na wsi, jako argument podstawowy podaje ogólną jakość życia. Dzieci mieszkające na wsi oddychają zdrowszym powietrzem, więcej czasu spędzają na dworze oraz mają więcej wysiłku fizycznego. Bardzo często także dzieci z terenów wiejskich są bardziej odporne i mniej chorują.

Takie zabawki kreatywne kupisz tylko w mieście... lub w Internecie

Argumentem rodziców przekonanych o słuszności wychowania dzieci w mieście jest przede wszystkim ogromna dostępność produktów i usług. W sklepach dostaniemy najnowsze gry, najpopularniejsze zabawki kreatywne, znane z reklam telewizyjnych oraz wiele innych produktów. Jednak dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu można sobie zapewnić te dobra również kupując je w sklepie internetowym.

Miasto czy wieś? Gdzie lepiej wychowywać dzieci? - zdjęcie w treści artykułu

Giochi Preziosi, Szalona Pułapka, 3+

Nieco inaczej ma się sprawa z różnymi zajęciami rozwojowymi dla dzieci. Na terenach wiejskich wybór takich zajęć dodatkowych jest zwykle niewielki. Miasto, szczególnie duże, oferuje dzieciom zajęcia z niemal każdego zakresu.

Smartfon dla dziecka działa także na wsi

Zwolennicy wychowania wiejskiego często natomiast odpierają zarzuty rodziców z miast, tłumacząc, że smartfon dla dziecka działa nie tylko w mieście, ale również na wsi. Rzeczywiście stale rozwijająca się technologia sprawia, że zarówno dzieci w mieście, jak i na wsi mają podobne możliwości rozwoju. W Internecie znaleźć można szereg ciekawych aplikacji, które służyć mogą rozwijaniu różnych zdolności u dzieci i młodzieży.

Kontakt z naturą jest nieoceniony

Najważniejszym argumentem rodziców wychowujących dzieci na wsi jest jednak to, że ich pociechy mają stały kontakt z naturą. Mogą one biegać po trawie boso bez obawy nadepnięcia na szkło, układają klocki siedząc bezpośrednio na ziemi i obserwują życie zwierząt na wsi.

Miasto czy wieś? Gdzie lepiej wychowywać dzieci? - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Cobi Factory SA, klocki konstrukcyjne Boeing 787™ Dreamliner™, 7+

Istotne jest jednak podkreślenie, że mimo iż obydwie grupy rodziców mają swoje racje, na wychowanie dziecka nie wpływa najbardziej miejsce, w którym się wychowuje, ale raczej relacje społeczne, które obserwuje ono wokół siebie. Najważniejsze jest więc, by dziecko otoczone było atmosferą wzajemnej miłości, szacunku, wsparcia i zaufania. Tego typu wartości przekazać można maluchowi zarówno w mieście, jak i na wsi.

Najnowsze
  • Kalendarz premier na październik '24 Kalendarz premier na październik '24
    17 minut czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: Śmigłowiec CH-47 Chinook – ikona wojskowego lotnictwa transportowego Historia z COBI: Śmigłowiec CH-47 Chinook – ikona wojskowego lotnictwa transportowego
    Śmigłowiec CH-47 Chinook, nazywany „latającym bananem”, to prawdziwa legenda wojskowego lotnictwa transportowego. Jego nietypowa konstrukcja i wyjątkowe możliwości sprawiają, że od ponad sześciu dekad pozostaje ważnym elementem wyposażenia armii na całym świecie. I nic nie zapowiada, by miało się coś w tym względzie zmienić - Chinook utrzymuje się na czołowej pozycji wśród śmigłowców transportowych, spełniając wymagania współczesnych misji wojskowych.
    4 minuty czytania
    Więcej
  • Historia z COBI: Czołg T-72 – potężna siła radzieckich wojsk pancernych Historia z COBI: Czołg T-72 – potężna siła radzieckich wojsk pancernych
    T-72 to radziecki czołg, który od pojawienia się w latach 70. stał się ważnym elementem potencjału sił pancernych wielu państw, nie tylko Związku Radzieckiego. Dzięki wyjątkowo solidnej konstrukcji, niezawodności, a także licznym modyfikacjom, czołg T-72 przetrwał próbę czasu. Zdolność do adaptacji do zmieniających się wojennych warunków sprawia, że wciąż jest on ceniony na polu walki, będąc istotnym wsparciem dla wojsk w szeregu krajów.
    5 minut czytania
    Więcej