Czy warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe?

08.08.2019
7 minut czytania
Czy warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe?

Oferta zajęć dodatkowych dla przedszkolaków i starszych dzieci jest dzisiaj naprawdę duża. Czy jednak faktycznie są one potrzebne naszym pociechom? Kiedy tak naprawdę tego typu zajęcia służą dzieciom?  A kiedy są przejawem zbytniej ambicji rodziców? I jak poruszać się w tym temacie, aby nie zrobić dziecku krzywdy?

Wydawałoby się, że zajęcia dodatkowe niosą dla dzieci same korzyści. Niestety, jak mówi stare przysłowie, nie wszystko złoto, co się świeci. Oczywiście nikt nie neguje tego, że mogą one maluchom umożliwić realizację ich pasji. Możliwe jednak będzie to tylko wtedy, gdy dziecko samodzielnie wybierze, na co chce chodzić i naprawdę będzie czerpać z tego radość. Bo w innym przypadku może się niestety okazać, że lepiej przysłużyłyby się im zabawki kreatywne w domu niż wybrane przez rodziców zajęcia poza nim.

Zajęcia dodatkowe – kiedy się sprawdzą?

Nie jest wskazane, aby bardzo małe dzieci (3, 4, 5 lat) uczęszczały na zbyt dużą ilość zajęć dodatkowych. Według badań pedagogów wcale to nie przyspieszy ich rozwoju. Najbardziej potrzebują one bowiem swobody i możliwości poznawania świata w otoczeniu bliskich. Zbyt duża ilość nowych bodźców w postaci nowego miejsca, nieznanych dzieci czy opiekunek, może spowodować zanik poczucia bezpieczeństwa.

Dlatego, jeśli dziecko nie chce chodzić na zajęcia dodatkowe, nie warto go do tego zmuszać, bo nie tylko nie przyniesie to żadnych efektów, ale może opóźnić rozwój dziecka. Starsze dzieci, powyżej 6 roku życia są już bardziej nastawione na szerszą eksplorację świata. Wtedy zaczyna się budowanie własnej tożsamości i nauka kształtowania relacji społecznych. Zajęcia dodatkowe w takiej sytuacji będą ciekawostką, która faktycznie poszerzy horyzonty.

Dostosuj zajęcia do pasji dziecka

Żeby zajęcia dodatkowe były dla dziecka korzystne, trzeba dostosować je zarówno do jego indywidualnych zainteresowań, jak i talentów, i umiejętności. O ile popularne kółka plastyczne czy rytmika są dość uniwersalnymi zajęciami, to istnieje szereg innych ciekawych możliwości, które jednak trzeba przemyśleć i z dzieckiem przedyskutować.

Chcąc posłać malucha na balet, karate czy jazdę konną lub na naukę gry na instrumencie, rodzice muszą wziąć pod uwagę to, czy maluch sobie poradzi i czy faktycznie zajęcia te pokrywają się z jego pasjami i predyspozycjami.

Nie bójmy się przy tym zaryzykować i zgodzić na zajęcia, na które dziecko bardzo chce chodzić, nawet, jakby miało się rozmyślić po jakimś czasie. Tak czy inaczej, jest to doświadczenie dla malucha, który sam poznaje, co mu się tak naprawdę podoba, a co nie. I już to samo w sobie, jest cenne dla jego rozwoju!

Tylko bez przesady i presji!

Wygórowane ambicje rodziców mogą zniszczyć nawet najpiękniej zapowiadające się dzieciństwo. Pamiętajmy o tym, że bycie dzieckiem, to jedyny czas w naszym życiu, kiedy w pełni legalnie możemy pozwolić sobie na beztroskę. Nie odbierajmy tego naszym pociechom.

Jeśli maluch ma jakiś talent, nie wywierajmy na nim zbytniej presji. Pozwólmy, aby rozwijał się on poprzez rozrywkę i zabawę, czyli w sposób jak najbardziej przyjemny. Presja i przesada spowodują, że dziecko tylko się zniechęci do swojej pasji. A tego przecież nie chcemy.

Zabawki kreatywne w domu

Zajęcia dodatkowe nie są konieczne. Jeśli nasz maluch nie chce uczęszczać na nic, co mu proponujemy i nie pasjonują go ani zajęcia sportowe, ani muzyczne, plastyczne, teatralne czy jakiekolwiek inne, możemy zadbać o rozwój jego pasji w domu. Wystarczy trochę uwagi i zabawki kreatywne, które zajmą dziecku czas, a przy okazji wspomogą jego rozwój.

Zaskakujące zestawy Amazing Zhus magia, które pozwolą zgłębić dziecku zasady sztuczek stosowanych przez profesjonalnych iluzjonistów, to wspaniała nauka zręczności. A jeśli dziecko po ćwiczeniach zorganizuje spektakl magiczny dla całej rodziny, będzie mogło poćwiczyć wystąpienia przed szerszą publicznością.

Czy warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe? - zdjęcie w treści artykułu

Zobacz produkt

Dla dziecka interesującego się modą, wielu wrażeń i nowych umiejętności dostarczą zestawy Sew Cool kreatywne szycie i Bizu. Maluch będzie mógł tworzyć kolekcje ubrań i pasującej do nich biżuterii. A przyszłemu artyście grafikowi czas zajmie Spray Art. Zestaw akcesoriów do tworzenia rysunków, pozwoli w zaciszu pokoju robić pierwsze grafiki i rysunki.

Czy warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe? - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Zobacz produkt

Jeśli szukamy talentu dziecka, można także wypróbować Instrumenty muzyczne. Jak okaże się, że nasza pociecha ma poczucie rytmu i słuch, a gra sprawia mu frajdę, to może da się namówić na zajęcia dodatkowe. A jak nie, to zawsze może ćwiczyć granie w domu.

Niestandardowe zajęcia dodatkowe

Spośród szeregu różnego rodzaju zajęć dodatkowych, w celu sprawdzenia, jak maluch odnajdzie się w takiej sytuacji, można wybrać się na jednodniowe lub kilkudniowe zajęcia tematyczne. Coraz częściej można spotkać się z takimi zajęciami jak:

  • nauka pierwszej pomocy dla dzieci
  • warsztaty ekologiczne – poruszające zagadnienia ochrony środowiska
  • zajęcia archeologiczne
  • jednodniowe zajęcia sportowo – edukacyjne
  • zajęcia z dramy – odgrywanie różnych ról przez dzieci.

Zajęcia niecykliczne to idealny sposób na zapoznanie malucha z tym, jak wyglądają takie formy pożytecznej rozrywki. Co najważniejsze, nie ma tu żadnej presji. W przypadku zajęć dodatkowych dla dzieci zawsze trzeba trzymać się tego, aby swojej pociechy, do niczego nie zmuszać.

Najnowsze