Jak zaplanować rodzinny budżet?

18.09.2017
3 minuty czytania
Jak zaplanować rodzinny budżet?

Planowanie rodzinnego budżetu nie jest rzeczą najprostszą. Wiele rodzin ma z tym niestety spory problem, szczególnie gdy chodzi o rodziny z dziećmi. Wynika to nie tylko ze stale rosnących cen różnych produktów, ale także z tego, że w każdym miesiącu wydatki nieco różnią się od siebie, co może powodować niemałe zawirowania w domowym budżecie. Na szczęście jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Planuj z możliwie dużym wyprzedzeniem

Jedną z najistotniejszych rzeczy podczas planowania rodzinnego budżetu jest stosowanie możliwie jak największego wyprzedzania. W ten sposób będziemy wiedzieli ile pieniędzy mamy do dyspozycji w danym miesiącu, po odliczeniu tych wydatków, które nie pojawiają się w każdym. Najłatwiej jest wtedy zaoszczędzić trochę na przykład na jedzeniu lub środkach czystości i kosmetykach.

Najpierw rzeczy najważniejsze, potem nowe rysowanki

Chyba wszyscy rodzice znają ten problem, gdy dziecko nie chce odpuścić i marudzi, że chce nową zabawkę. Nie możemy godzić się na kupno nowej rysowanki jeśli wiemy, że budżet na dany miesiąc już i tak jest dość szczupły. Zawsze powinniśmy więc najpierw wydawać pieniądze na rzeczy najpotrzebniejsze, a te, bez których można się obejść lepiej zostawić na koniec miesiąca, gdy okaże się, że mamy jakieś nadwyżki.

Zabawy edukacyjne nie muszą kosztować

Warto też zastanowić się nad rzeczami, których nie trzeba kupować. Szczególnie jest to skierowane do pań, które czasem nie mogą odmówić sobie kolejnych nowych butów czy sukienki. Warto zwracać uwagę na to, gdzie można nieco zaoszczędzić. Dzieci również nie potrzebują co tydzień nowych zabawek. Istnieją ciekawe zabawy edukacyjne o prostych regułach, do których nie potrzebujemy niczego lub, w których wystarczą rzeczy z gospodarstwa domowego.

Jak zaplanować rodzinny budżet? - zdjęcie w treści artykułu

Lisciani Giochi, Zaliczone Na 6!, 3+

Gry rodzinne zamiast jajek z niespodzianką

Warto też uważać na to jak często wydajemy tak zwane grosze. Często zdarza nam się kupować rzeczy tylko dlatego, że są tanie. Nie jest to dobry nawyk i z pewnością nie pomoże w reperowaniu domowego budżetu. Zamiast kupować kolejne jajko z niespodzianką i zyskać setną zakurzoną figurkę, lepiej poczekać, zebrać więcej pieniędzy i zdecydować się na ciekawe gry rodzinne, które urozmaicą deszczowe popołudnia.

Jak zaplanować rodzinny budżet? - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Trefl, 5 sekund Junior, 6+

W planowaniu rodzinnego budżetu niezbędny okaże się zeszyt lub notatnik. Niezapisane liczby bowiem szybko ulatują z głowy i ciężej jest kontrolować wszystkie wydatki. Pomoże także zbieranie rachunków ze sklepu. Być może po pewnym czasie okaże się, że z najdroższych produktów możemy zrezygnować lub znacznie zmniejszyć ich użycie.

Najnowsze