Druga wojna światowa na Pacyfiku była przede wszystkim starciem dwóch morskich potęg – olbrzymiej floty marynarki wojennej USA i dużo mniejszej, jednak niezwykle imponującej pod względem technologicznym, marynarki Cesarstwa Japońskiego. Symbolem wielkości i niestety również porażki Japonii został największy pancernik na świecie – Yamato. Równocześnie sam okręt i załoga stały się niejako największym oddziałem kamikaze, wysłanym na misję, z której nie przewidziano powrotu!
Druga wojna światowa na morzach i oceanach była walką prowadzoną nie tylko na wodzie, ale także w powietrzu. Umożliwiały to specjalne okręty – lotniskowce, które zrewolucjonizowały sposób prowadzenia wojen morskich. Lotniskowiec USS Enterprise był okrętem, który miał duży wpływ na przebieg wojny, stając się pogromcą marynarki i lotnictwa japońskiego. To właśnie on znalazł się w grupie operacyjnej, która przyczyniła się do zatopienia jednego z dwóch największych pancerników na świecie – okrętu Mu
Drugą wojnę światową prowadzono wszędzie, na lądzie w wodzie i powietrzu. Niemcy dysponowali olbrzymią armią – a w czasie Bitwy o Anglię Luftwaffe miało ponad 2600 samolotów, gdzie RAF (Królewskie Siły powietrzne) dysponowało około 1900 maszynami. Wśród nich znajdował się Supermarine Spitfire – myśliwiec o nowoczesnej konstrukcji, wykorzystywany do wielu różnych zadań. W czym tkwiła wyjątkowość tej maszyny? Jak potoczyły się jej losy?
MiG-29 to myśliwiec, którego nowocześniejsze wersje nadal znajdują się na wyposażeniu wielu armii świata, w tym również w Polsce. Nasze MiG-i planujemy wycofać dopiero w 2028 roku, zatem eskadry polskich Sił Powietrznych będą jeszcze miały okazję na nich polatać. Co ważne, produkcja myśliwców nadal trwa. Jak wygląda historia tej wyjątkowej maszyny?
Niemiecka myśl technologiczna, która napędzała przemysł zbrojeniowy w czasie II wojny światowej, była imponująca. Nowoczesne uzbrojenie III Rzeszy stało na bardzo wysokim poziomie, co pozwoliło jej uzyskać przewagę w pierwszych latach wojny. Wśród pojazdów bojowych, które zasługują na szczególną uwagę, znajduje się Panzerkampfwagen VI B Tiger II, czyli największy i najcięższy czołg, jaki brał udział w II wojnie światowej.
W sobotę 22 i niedziele 23 października 2022 roku od godz. 10:00 do 16 zapraszamy do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wszystkich fanów polskich klocków konstrukcyjnych COBI, pasjonatów militariów i historii a także fanów gier wideo na wyjątkowe wydarzenie z cyklu Buduj Historię: Wojsko Polskie, którego główną atrakcją będzie premiera nowej licencjonowanej klockowej serii Company of Heroes.
Czołgi za sprawą swojej mobilności, wytrzymałości i siły rażenia zrewolucjonizowały sposób prowadzenia walki lądowej. I chociaż pojazdy pancerne swoje pierwsze walki stoczyły już w czasie I wojny światowej, dopiero II wojna światowa pokazała ich olbrzymi potencjał bojowy. Wśród konstrukcji uważanych za jedne z najlepszych dla tego okresu, znajduje się radziecki czołg średni T-34-85, który od 1944 roku stał się podstawowym czołgiem na wyposażeniu Armii Czerwonej.
Fani brawurowego i szybkiego lotnictwa nie mogą narzekać na brak klockowych modeli odrzutowców wśród zestawów COBI. W licznych kolekcjach militarnych i tematycznych znaleźć można bowiem wspaniałe odrzutowce, stanowiące ikonę swoich czasów. Są to klockowe modele stworzone z dbałością o najmniejsze detale. Dzięki temu zarówno ich składanie, jak i późniejsza zabawa, sprawiają olbrzymią frajdę. Jakie zabawki odrzutowce znajdziesz w klockowych zestawach COBI?
Udany prezent dla mniejszych dzieci nie stanowi problemu. Szczególnie te najmłodsze potrafią cieszyć się z wielu rzeczy. Wraz z wiekiem rosną jednak wymagania. Im dziecko jest starsze, tym bardziej zaawansowanych rozrywek potrzebuje i nie da się tak łatwo „kupić”. Jaki prezent dla 12 latka będzie strzałem w dziesiątkę?
Seria siedmiu zestawów opracowanych na licencji Relic Entertainment, studia, które stworzyło rewelacyjną grę strategiczną Company of Heroes 3, osadzoną w realiach drugiej wojny światowej.
Za pomocą klocków konstrukcyjnych COBI przenosimy klimat wirtualnej rozgrywki do świata rzeczywistego!
Klocki to jeden z nieodłącznych elementów dziecięcej zabawy. Pierwsze pojawiają się bowiem już w niemowlęctwie. Są to zazwyczaj dość spore klocki, wykonane z lekkich materiałów, które mają za zadanie wspierać rozwój motoryki małej, a także pobudzać wrażliwość na kolory czy faktury. Nie są to jednak typowe klocki konstrukcyjne – te pojawiają się nieco później. Od kiedy klocki dla dziecka stają się doskonałym kompanem zabawy? Jaki jest minimalny wiek dziecka dla bezpiecznej zabawy klockami konstru
Klocki konstrukcyjne to bez wątpienia jeden z najbardziej uniwersalnych podarunków. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że klockami z chęcią bawią się zarówno chłopcy, jak i dziewczynki – i to w różnym wieku. Skoro już wiemy, że jest to świetny pomysł na prezent, to warto zastanowić się nad inną kwestią, czyli tym, dlaczego warto wybierać polskie klocki konstrukcyjne?