Letnie fale upałów mogą dać wszystkim porządnie w kość. Na wysokie temperatury najbardziej wrażliwi są starsi oraz dzieci. Żar lejący się z nieba nie tylko osłabia organizm i może prowadzić do odwodnienia. Przy braku szczególnej ostrożności, może również spowodować poważne oparzenia słoneczne czy udar. Jak skutecznie pomóc dzieciom przetrwać upalne dni, bez uszczerbku na zdrowiu?
Pan Krzysztof, fan wojskowych konstrukcji klockowych Cobi przesłał nam zdjęcia dwóch wozów bojowych: najnowocześniejszy czołg rosyjski T-14 Armata oraz niemiecki wóz dowodzenia z okresu II wojny światowej. Oba projekty wykonane z ulubionych klocków Cobi.
Dawanie pieniędzy dzieciom w formie kieszonkowego ma swoją długą tradycję. Zdania o zasadności takiego rozwiązania są podzielone. Biorąc jednak pod uwagę, że żyjemy w społeczeństwie pieniądza, w którym konsumpcjonizm jest nie tyle zjawiskiem, co często sposobem życia, nauka gospodarowania finansami powinna być prowadzona od najmłodszych lat.
Rodzice powinni jak najwcześniej zacząć wpajać dzieciom zasady higieny i tłumaczyć maluchom, jak mają dbać o swoje zdrowie i dlaczego w ogóle należy to robić. Wykształcenie dobrych nawyków w tym zakresie zaowocuje nie tylko zdrowiem naszych dzieci, ale także ich wysoką kulturą osobistą – przynajmniej w tej części odpowiadającej za higienę, bo u naszych rodaków nadal różnie z nią bywa.
Za zgodą Maćka i jego taty publikujemy zdjęcia i opisy projektów inspirowanych naszą historią z okresu 1920 - 1939. 98% klocków użytych do budowy czołgu 10TP, tankietki i czołgu lekkiego pochodzi z zestawów Cobi. Maciek (lat 10) wspólnie z kolegami chętnie się nimi bawi, przebudowuje, miesza zestawy i buduje dioramy wojenne.
Dzieciaki, tak samo, jak dorośli, potrzebują własnej przestrzeni, która jest sprawnie zorganizowana i pozwala im na wygodne funkcjonowanie. Doświadczenie pokazuje, że potrzebują jej nawet bardziej i paradoksalnie więcej.
Dzieci zaskakują dorosłych swoją żywiołowością. Kiedy my już padamy z sił, one nadal są jak wulkan energii w szczytowej aktywności. Nie w głowie im odpoczynek czy spokojna zabawa. I czego byśmy nie próbowali zrobić, aby uspokoić dziecko, to obraca się to przeciwko nam, bo rozochocony maluch zaczyna się złościć, kiedy my próbujemy na siłę okiełznać jego energię.
Dzień urodzin sam w sobie jest dla każdego dziecka szczególny, warto zadbać o to, aby był niezapomniany. Możliwości mamy wiele. To, co wybierzemy, powinno się jednak podobać przede wszystkim samemu solenizantowi. Dlatego dobrze jest skonsultować z nim wcześniej, co planujemy. Chyba że doskonale znamy swoje dziecko i przygotujemy mu niespodziankę.
Długie podróże, które wymagają od dzieci siedzenia w jednym miejscu, bywają dla nich niezwykle nużące. To z kolei budzi w maluchach drażliwość i zdenerwowanie. Jak skutecznie urozmaicić malcom podróż, tak aby była ciekawą przygodą, a nie drogą przez mękę, zarówno dla znudzonych dzieci, jak i umordowanych ich marudzeniem rodziców.
Model pierwszej polskiej ciężarówki Ursus A wykonany z klocków COBI. Historia produkcji tego samochodu rozpoczęła się w 1923 r.
Pierwsza partia ciężarówek o polskiej nazwie Ursus wyjechała z fabryki 11 lipca 1928 r.
Duża kreatywność to niezwykle ważna umiejętność – nie tylko jest przydatna w życiu, ale czyni je piękniejszym i bardziej fascynującym. Osoby kreatywne nie boją się wyzwań i są bardziej otwarte, dlatego łatwiej nawiązują kontakty i lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów. Co najważniejsze, myślenia kreatywnego można się nauczyć. I warto od najwcześniejszych lat życia kształtować je w swoich dzieciach.
Czy nauka i zabawa jest tym samym? Czy jednak to dwa skrajne bieguny, stanowiące swoje totalne przeciwieństwa? Dzisiaj wiemy już bardzo dużo o procesie uczenia się, który tak naprawdę trwa przez całe nasze życie i nie ogranicza się jedynie do szkolnych lekcji. Jak się ma to do zabawy i dlaczego nauka dla dzieci, a także dorosłych, bardzo często kojarzy się z czymś trudnym i męczącym.
Media i nowoczesne technologie całkowicie zdominowały nasze życie. Telewizja, komputery, smartfony i tablety – tak wygląda obecna codzienność. Z jednej strony życie jest łatwiejsze niż kiedyś. Ciemnej strony postępu jednak nie brakuje. Szczególnie w przypadku telewizji i jej wpływu na rozwój dzieci. Sprawdźmy zatem, co fundujemy swoim pociechom, kiedy sadzamy je na kilka godzin przed telewizorem.
Prawdopodobnie wszyscy rodzice wiedzą dobrze, że są takie dni i sytuacje, kiedy dziecko naciąga wszelkie możliwe granice, nie rzadko przekraczając je w sposób, na który nie możemy się godzić. W zależności od wieku odbywa się to na różne sposoby, kilkuletnie maluchy uciekają, rozrabiają, rozrzucają zabawki, wyciągają rzeczy, których im nie wolno, wspinają się na meble, plują jedzeniem i tak dalej. Starsze dzieci w wieku szkolnym zaczynają "pyskować", odmawiają wykonywania obowiązków domowych, pos